Проблемът с недостига на имуносупресори (медикаменти, които се приемат от пациентите с трансплантация, б. а.), е хроничен. Лекарствата се появяват, когато подадем сигнал в медиите, че липсват в аптеките. Това заяви пред OFFNews Иван Димитров, председател на Български пациентски форум (БПФ).
Последният сигнал от пациентската организация до Министерството на здравеопазването е отпреди 20 дни и е свързан с конкретен случай в Стара Загора. В отговор до БПФ заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков посочва, че в страната се внасят достатъчни количества от посочените медикаменти, но "съществена част от тях биват изнасяни от определени търговци на едро". "Това създава предпоставка за недостиг на продукта на българския аптечен пазар", пише министърът.
Преди ден, в опровержение на собствения си зам.-министър, от здравното министерство съобщиха, че в момента няма недостиг на имуносупресори. Нещо повече, от ведомството пишат, че "лекарствата се внасят редовно и количеството е двойно по-голямо от необходимото".
"В Приложение № 1, 2 и 4 на Позитивния лекарствен списък са включени лекарствени продукти с търговско име: Advagraf Prolonged-release capsule hard 0.5 mg, Advagraf Prolonged-release capsule hard 1 mg и Advagraf Prolonged-release capsule hard 3 mg с притежател на разрешението за употреба (ПРУ) - Astellas Pharma Europe B.V., и съответстващи на международното непатентно име (INN) – Tacrolimus. От предоставени данни за календарната година, се вижда че компанията внася и разпределя регулярно лекарствения продукт към основните търговци на едро", уточняват от министерството.
Все пак от МЗ се ангажират да извършат проверки и са изискали информация от Изпълнителната агенция по лекарствата, а на РЗИ Стара Загора е възложена проверка за ритмичността на доставките в местните аптеки.
От министерството твърдят, че не са получавали други сигнали за липса на имуносупресори, освен изпратения от Български пациентски форум.
С позиция по казуса с пациентката от Стара Загора излязоха и от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ). Според тях, твърдението за недостиг е "манипулативно", а след сигнала на пациентката е бил осигурен необходимия медикамент, но тя не го е взела."
Как след медиен репортаж в старозагорска аптека се появява "кутийката от София"
Мила Андонова е с трансплантиран бъбрек, операцията ѝ е извършена през 2009 г. Оттогава е на поддържаща терапия, която трябва да попречи на организма ѝ да отхвърли чуждия бъбрек. За целта приема имуносупресори, които потискат имунната ѝ система. "Вземам лекарството от едно и също място, с протокол, фармацевтите ме познават, знаят и кога е следващата дата, на която ще ги посетя. В конкретния случай лекарството липсва от август, през септември изтече протоколът ми. От аптеката търсеха медикамента навсякъде, но не успяха да го намерят."
Нещата се променят след репортаж по БНТ и в старозагорската аптека се появява една кутия от въпросния медикамент.
"Казаха, че лекарството е било изпратено от София. За да го получа, трябваше да ми бъде издадена допълнителна рецепта, тъй като протоколът ми беше изтекъл. Междувременно с мен се свърза Боряна Маринкова от БАРПТЛ, която каза, че мога да получа лекарството си от определени аптеки. Аз обаче вече се бях снабдила с медикамента и затова не взех осигурения от нея. Все пак отидох в една от посочените аптеки, но там ми казаха да дойда на следващия ден, тъй като в момента не е при тях. Имаше вариант с аптека извън Стара Загора, но трябваше да пътувам, тъй като това е медикамент със специален протокол не може да се изпраща по пощата", разказа Мила Андонова.
"Откакто съм на тази терапия най-малко веднъж годишно има проблем с доставките на имуносупресора в аптеката, от която го получавам", казва жената.
"Спрете реекспорта"
След цитирания случай и незадоволителната реакция на здравното министерство, според което проблем с наличието на медикаментите за трансплантирани пациенти няма, от Български пациентски форум изпратиха второ писмо до служебния здравен министър с искане за "незабавна забрана за износ на всички имуносупресорни медикаменти, с които се поддържа здравето на трансплантираните пациенти". От пациентската организация настояват и за щателна проверка на търговците на едро, изнасящи медикаментите, както и за "реални санкции на тези, които си позволяват да нарушават законите на България и Европа".
Пред OFFNews председателят на БПФ Иван Димитров подчерта, че е необходимо да се извършат нормативни промени, с които да се регламентира изрично, че подобен износ може да се осъществява само при гарантирано задоволяване на нуждите от лекарства на българските трансплантирани пациенти. "Каквато е практиката и в Европа", подчерта той. Според него решението е да се забрани износът на имуносупресори, мярка, която беше наложена за антидиабетните лекарствени продукти и някои антибиотици.
"Иначе недостиг ще продължи да има и лекарствата ще се появяват само когато се изнесе поредния случай в медиите", категоричен бе Иван Димитров.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)