Пациенти алармират за недостиг на лекарства срещу отхвърляне на органи за трансплантирани. Липсата на медикаментите може да се окаже животозастрашаваща, но въпреки това мерки по обезпечаване на необходимите количества не са предприети, твърдят от Български пациентски форум.
„За съжаление проблемът е хроничен и се наблюдава от доста години. Всички имуносупресирани лекарства са реекспортирани, за да бъдат продадени в чужбина. При нашия пазар за българските трансплантирани пациенти винаги е имало някакъв инцидент, забавяне, което кара пациентите да се чувстват несигурни и да си разменят лекарства“, обяснява председателят на Български пациентски форум Иван Димитров по БНТ.
Той подчерта, че тези медикаменти са жизненоважни и са скъпоструващи.
„ Ако тези медикаменти не биват приемани от пациентите, които ги взимат всеки ден, между 24 и 48 часа започва реакция на отхвърляне – тоест организма започва да създава антитела срещу органа, който е трансплантиран и от там нататък живота и здравето на този пациент е подложен на риск“, пояснява Димитров.
Този вид лекарства не могат да се сменят и заменят, тъй като всяка смяна е риск за здравето на трансплантираните пациенти. Смяна или замяна може да стане само от лекар, казва Иван Димитров.
Преди 20 дни от Български пациентски форум са изпратили сигнал до Министерството на здравеопазването, че в Стара Загора от два месеца не може да бъде намерен конкретен медикамент за трансплантирани. Отговорът бил, че от ведомството направили проверка, при която установили, че количествата лекарства са внесени в страната, но биват реекспортирани от страната. В тази връзка от пациентския форум призовават да бъде забранен реекспорта на всички имуносупресирани медикаменти.
„Оттам нататък в това писмо не пишеше нищо, че ще потърсят отговорност, ще направят така че да няма повече реекспорт, просто нищо – ще помолим фирмата да продължи да внася лекарството. Просто безхаберие", коментира Иван Димитров.
Търговците: Информацията е представена манипулативно
"За пореден път сме свидетели на манипулативно представяне на информация. За конкретният случай сме информирани от две седмици, като лекарството е намерено в няколко аптеки в Стара Загора през нашата система на приложението "Намери своето лекарство" и пациентът е информиран моментално. Очевидно, не е било така необходимо на пациента, тъй като лекарството не е взето от аптеката в рамките на повече от седмица", посочва в отговор на сигнала Боряна Маринкова, изп. директор на Българска асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ).
По данни на асоциацията твърденията за недостиг не отговарят на истината "поради наличност на сигнализирания лекарствен продукт в аптечната мрежа, в дистрибуторите и производителя".
Необходимо е да се има предвид, че поради специфичните си терапевтични показания и малкия брой пациенти, аптеките не поддържат наличности от него, тъй като продуктът може никога да не бъде потърсен от пациент. Аптеката го поръчва тогава, когато има търсене от конкретен пациент с валидни протокол и рецепта. Смятаме, че в случая се касае за манипулация на общественото мнение и всяване на тревога сред трансплантираните пациенти с цел компрометиране на законна дейност в услуга на противниците ѝ, категорични са от БАРПТЛ.
От МЗ потвърждават, доставките на въпросните медикаменти са регулярни през изминалите месеци. Следващата доставка е през ноември. От ведомството посочват, че наличните медикаменти са достатъчни за задоволяването на потребностите на българските пациенти.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)