Лекарствени продукти за трансплантирани пациенти се внасят редовно, количеството е двойно по-голямо от необходимото. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването по повод сигнала за липса за медикаменти на хора с трансплантация.
В Приложение № 1, 2 и 4 на Позитивния лекарствен списък са включени лекарствени продукти с търговско име: Advagraf Prolonged-release capsule hard 0.5 mg, Advagraf Prolonged-release capsule hard 1 mg и Advagraf Prolonged-release capsule hard 3 mg с притежател на разрешението за употреба (ПРУ) - Astellas Pharma Europe B.V., и съответстващи на международното непатентно име (INN) – Tacrolimus. От предоставени данни за календарната година, се вижда че компанията внася и разпределя регулярно лекарствения продукт към основните търговци на едро, пишат от министерството.
Оттам уточняват, че след получаването на сигнала са изискали информация от ИАЛ за доставените, наличните и разпределени количества, както и планираните доставки от лекарствения продукт. Успоредно с това са разпоредени проверки от страна на РЗИ – Стара Загора относно ритмичността на доставките на лекарствения продукт в аптеките.
Проверките ще приключат в рамките на текущата седмица, като след получаване на резултатите и тяхното анализиране, при необходимост ще бъдат предприети съответните действия, посочват от МЗ.
Наличието на достатъчни количества за задоволяване на потребностите на българските пациенти е било потвърдено от направената от министерството проверка, след предоставена от Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) информация, според която само от началото на годината в страната са внесени над 17 400 опаковки, като до края на 2024 г. предстои да бъдат внесени още 9 100 опаковки.
По данни на НЗОК средният брой опаковки, които се отпускат от аптеките и се заплащат от фонда за българските пациенти е около 950 опаковки месечно, което показва, че в страната се внасят два пъти по-големи от нуждите на българските пациенти количества. Следващата доставка е предвидена за началото на м. ноември.
От ведомството твърдят, че не са постъпвали сигнали за липса на горепосочените лекарствени продукти, освен сигнала подаден този месец от г-н Иван Димитров, председател на Български пациентски форум.
От Български пациентски форум твърдят, че проблемът с липсата на лекарства потискащи имунната система е хроничен и се дължи на реекспорта на медикаментите в чужбина.
"На нашия пазар винаги е имало някакъв инцидент, забавяне, което кара пациентите да се чувстват несигурни и да си разменят лекарства“, казва председателят на Български пациентски форум Иван Димитров.
По думите му медикаментите са жизненоважни и скъпоструващи, не могат да се заменят, тъй като се създава риск за трансплантирания. Конкретният случай е с жена от Стара Загора, която не е могла да получи лекарството си навреме.
От Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) обявиха, че информацията за случая в Стара Загора е манипулативна.
"За конкретният случай сме информирани от две седмици, като лекарството е намерено в няколко аптеки в Стара Загора през нашата система на приложението "Намери своето лекарство" и пациентът е информиран моментално. Очевидно, не е било така необходимо на пациента, тъй като лекарството не е взето от аптеката в рамките на повече от седмица", заяви в отговор на сигнала Боряна Маринкова, изп. директор на БАРПТЛ.
От Министерството на здравеопазването припомнят, че паралелната търговия с лекарствени продукти е част от легалната верига на доставки на лекарствени продукти на единния европейски пазар. Тя е узаконена и строго регулирана от законодателството както от българска страна така и на ниво Европейски съюз.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)