Свалянето на Саддам Хюсеин е имало ужасни последици, но те съответстват на случващото се в другите страни от Близкия изток, заяви бившият британски премиер Тони Блеър, оправдавайки намесата на кралството в Ирак.
"Когато погледна към другите бойни полета в региона, се замислям: По-добре ли е в Сирия, отколкото в Ирак? Не знам", каза колебливо силно критикуваният бивш премиер в интервю за Радио 4 на Би Би Си.
Лейбъристът не заяви категорично, че войната в Ирак е правилно или погрешно решение и остана без твърда позиция срещу обвиненията по негов адрес.
Блеър призна, че често мисли за взетото решение и съжалява за много неща. Според него са допуснати грешки с планирането и справянето с военната интервенция, но все пак той не определи целия конфликт като неправилно решение.
"Искрено вярвам не само, че действахме с добри мотиви. Направих това с добри намерения и искрено вярвам, че щяхме да сме в по-лоша позиция, ако не бяхме действали така. Може изобщо да не съм прав, изключително трудно е това да бъде преценено", каза Блеър.
Британецът призова за уважение спрямо позицията му, че Арабската пролет е можела да има различни последици без намесата в Ирак. Според него това е логичен аргумент и е само една от гледните точки.
В даден момент ще е необходим задълбочен дебат относно справянето с проблема, различен от разговорите дали направеното е правилно, грешно, с добри или с лоши намерения, заяви Блеър.
Относно публикуваното вчера писмо, изпратено от самия него до президента на САЩ Джордж Буш Младши, политикът коментира, че не е обещавал окончателно на американеца да се включи във войната.
"Поехме пред САЩ много ясен ангажимент, че ще сме до тях при справянето с проблема", каза той.
В секретното писмо, написано месеци преди началото на военните действия за сваляне на Саддам Хюсеин от власт, британецът се обръща към американския държавен глава с думите "Ще бъда с теб каквото и да се случи".
В доклада за британското участие в Ирак се казва, че правителството на Блеър е разчитало на невярна информация от разузнаването относно оръжия за масово унищожаване, с които разполага иракският лидер.
Бившият премиер казва, че е трябвало да опровергае информацията, но вярвал в нея, защото Хюсеин вече е използвал тези оръжия срещи иракското население.
Семействата на някои от 179-те британски войници, загинали в Ирак, както и политици от Острова, призоваха за подвеждане на Тони Блеър под отговорност.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
7506
5
08.07 2016 в 12:04
Фактът,обаче, че подобен доклад е изобщо възможен дава надежда за света.
21668
3
07.07 2016 в 23:44
25665
1
07.07 2016 в 17:34
Агония ! В Сирия не е по-добре сега , но определено беше много по-добре преди година-две , също така и Либия беше значително по добре . Но вие решихте ,че не са добре и отидохте да ги "реформирате" . Колониалната политика от миналото все още е в сила , този път не с поробване в буквалния смисъл както преди , но поробване чрез икономика , чрез борба за работни места , чрез глад и тероризъм .
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара