Над 1000 кенийци са били зачислени нелегално в руската армия

OFFNews 19 February 2026 в 12:22 968 2
Кенийци в руската армия

Снимка БТА/AP

Повече от 1000 кенийци са пристигнали в Русия, където в крайна сметка са се озовали на бойните полета в Украйна, посочва кенийският депутат Кимани Ичунгва в доклад пред свои колеги в парламента в Кения.

Няколко медии, сред които и АФП, бяха съобщили наскоро как стотици кенийци, често без никаква военна подготовка, са били принудени да подпишат договори с руската армия, за да бъдат изпратени много скоро след това на фронта в Украйна, където голяма част от тях са намерили смъртта си.

"Повече от 1000 кенийци са били вербувани и са били изпратени на фронта в руско-украинската война", заяви пред кенийския парламент депутатът Ичунгва, като изтъкна, че данните му са на базата на съвместен доклад на разузнавателните служби и дирекцията за разследване на престъпления.

Новобранците са напускали страната, след като са получили туристически визи, за да се присъединят към руската армия, като преминават най-често през Истанбул и Абу Даби, а някои даже транзитно и през Уганда, Конго и Южна Африка, за да избегнат проверките. Кенийци, които работят в чужбина, също са отишли в Русия от страните, където поначало са се установили.

Според оценка, направена този месец, 28 новобранци са обявени за безследно изчезнали, 35 са в лагери или военни бази, 89 са изпратени на фронта, а 39 са приети в болница, отбелязва Ичунгва. Тридесет кенийци са били успешно върнати в родината.

Докладът на кенийския депутат описва как агенциите за набиране на кадри си сътрудничат с корумпирани служители на летището в Найроби, както и с националните служби по заетостта, със служители на посолството на Русия в Найроби или на кенийското посолство в Москва.

В свое разследване, публикувано миналата седмица, АФП успя да установи контакт с четирима кенийци, завърнали се от Русия, от които трима са били ранени при сражения в Украйна. Един от тях посочва, че е заминал за Русия с вярата да стане продавач, други двама са възнамерявали да станат охранители, а четвъртият първокласен спортист, отбелязва БТА.

На всички им е била обещана месечна заплата между 940 и 2400 евро от агенция за набиране на кадри в Найроби. Това е цяло състояние в Кения, където много работници с много трудности изкарват едва 100 евро на месец.

Уганда и Южна Африка също са част от африканските страни, откъдето се набират новобранци за руската армия предвид тежките загуби на Русия в Украйна.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    2010

    2

    prikobzon

    19.02 2026 в 17:54

    Е те не могат да се оплачат, имат си доволно много индийци и чат пат пакистанци!
    Абе с две думи "християнизира" се педерацийката под умелото ръководство на путлер и компания!

    2985

    1

    Джендо Джедев

    19.02 2026 в 12:57

    Гаранция, че преди да бъдат хвърлени като пушечно месо, са ръснали семе наляво-надясно. Рускинчетата са чевръсти и ги умеят тия неща! Хеле пък напоследък, когато бая мъжки орки дадоха фира, шоколадовите тояги са още по-търсени. :D
     
    X

    Надежда Нейнски: Хората обичат само смелите