Серия от репортажи на румънския новинарски сайт "Хотнюз" показват схеми за придобиване на румънско гражданство от хора от бившия Съветски съюз, които не са от румънски произход, възползвайки се от вратичка в закона. Това става с помощта на специализирани фирми, които срещу няколко хиляди евро се заемат със задачата да "измислят" родословно дърво, което да докаже, че въпросното лице има предци от Бесарабия, Северна Буковина и други райони, принадлежали някога на Румъния и анексирани от СССР по времето на Сталин.
Как да "преместиш" баба си от Киев в Чернивци
Според изданието жители на Украйна, Русия, Молдова и дори Беларус могат да се възползват от румънски закон, за да получат гражданство, което на практика им отваря вратите към целия Европейски съюз. Тези, които изберат този метод, трябва само да си "изнамерят" някакви предци, които са живеели в отнети от Русия румънски територии.
Замислен като форма на "историческа репарация" за румънците, които са били откъснати от родината против волята си, днес той е използван като пряк път за получаване на европейски паспорт от хора, които нямат никаква връзка с Румъния, отбелязва "Хотнюз".
Под заглавие "Операцията "Как да преместим една баба от Киев в Чернивци" - деликатният проблем с "възстановяването" на румънско гражданство с фалшиви документи по оста Украйна-Румъния", електронното издание разказва за украинката Олеся, която живее в Чернивци (в областта Буковина, Югозападна Украйна - някога част от Румъния), но семейството й произхожда от Киев. Тя решава да получи румънско гражданство именно по начина, за който е чула, че е най-лесен и е използван от много хора в Украйна, Русия, Молдова и дори Беларус.
Олеся иска да "стане отново" румънски гражданин, тоест да се възползва от разпоредбите на член 11 от Закона за получаване на румънско гражданство, отнасящ се за лицата, родени (или са техни наследници до трета степен) на отнети през 1940 г. бивши румънски земи. Процедурата е много по-проста, отколкото при стандартния начин за придобиване на румънско гражданство, и не изисква задълбочено познаване на езика нито действително преместване в Румъния, разказва "Хотнюз".
Данни, предоставени на сайта от Националната служба за гражданство, показват, че през последните 3 г. румънското си гражданство са възстановили 125 961 души.
"Подходящо" родословно дърво срещу 3500 евро
Въпреки че Олеся няма никакви предци, родени в района на Чернивци (на румънски Чернауц) или в другите посочени от закона територии, тя успява да се свърже с фирма, която обещава срещу съответната сума да й съдейства за "създаването" на необходимото родословно дърво, възползвайки се от факта, че по-голямата част от архивите за гражданско състояние в периода 1918-1940 г. в Бесарабия, Северна Буковина-Чернауц и т.нар. Буджак (Южна Бесарабия) са унищожени. Цената на услугата е 3500 евро.
Всъщност се оказва, че "украинката Олеся" е журналистка от "Хотнюз", която прави този експеримент, за да разкрие как функционират "фабриките за румънско гражданство". Тя открива в интернет и други подобни фирми, чиито клиенти от бившия СССР, включително руски граждани, се хвалят, че по този метод са получили румънско гражданство и достъп до Европейския съюз. Един от тях разказва, че се е сдобил с румънско гражданство само за година и половина и това му е дало възможност да замине за Германия.
За сравнение, стандартната процедура за придобиване на румънско гражданство от лице, което не е родено в Румъния и не е от румънски произход, изисква пребиваване в страната в продължение на най-малко 8 г. (или 5 г. при сключен брак с румънец), владеене в определена степен на румънски език и други, според сайта на Националната служба за гражданство.
Скок на интереса сред руснаците след началото на войната в Украйна
През май миналата година "Хотнюз" публикува друго разследване по тази тема под заглавие "Руски фабрики за румънско гражданство или как Ким от далечна Башкирия ще ти "намери" деди в Бесарабия срещу 7500 евро".
В материала сайтът разказва за фирмата на Ким Акеров в Уфа, столицата на Република Башкирия в Руската федерация, която обещава на фиктивната клиентка "Ксения", която се представя за молдовска гражданка, както и на нейната сестра и зет с руско гражданство, че ще им осигури румънски паспорти, възползвайки се отново от въпросния член 11 от закона за възстановяване на румънското гражданство на хората от анексираните от СССР румънски територии и техните наследници.
Сайтът отбелязва, че ползите от получаването на гражданство на страна от Европейския съюз са очевидни за руснаците, а след началото на войната в Украйна и наложената от президента Путин мобилизация "залозите скочиха експоненциално".
В отговор на въпрос на депутата от опозиционния Съюз за спасение на Румъния (ССР) Щефан Льоринч от октомври 2022 г. Националната служба за гражданство потвърди, че само за седем месеца - между 24 февруари и 27 септември 2022 г. - броят на руснаците, които са подали молба за румънско гражданство на базата на член 11, е бил 1590. През 2021 г. молбите са били 2017, а през 2020 г. - 1032.
Контролът над процеса по даване на гражданство - условие за премахване на визите за САЩ
Същевременно изданието подчертава, че проверката на начина, по който се придобива румънско гражданство, е сред условията за включването на Румъния в програмата "Visa Waiver", позволяваща безвизови пътувания на румънците в Съединените щати с туристически или бизнес цели за срок до 90 дни. Румъния и България са сред малкото членки на ЕС, които все още не са включени в тази програма.
Националната служба за гражданство признава, че "се сблъсква с трудности що се отнася до ефективната възможност за проверка на автентичността на чуждестранните официални документи, произхождащи най-вече от бившето съветско пространство", отбелязва новинарският сайт.
Службата уточнява във връзка с програмата "Visa Waiver", че "американската страна е поискала от румънската страна разработване на подлежащи на проверка и сигурни процеси, за да гарантира, че всички кандидати за гражданство, включително молдовските граждани, са представили сигурно доказателство за произход".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България