Хиляди протестираха във Франция срещу плановете на президента Еманюел Макрон да въведе задължителна ваксинация за здравните работници и да се изисква COVID-19 сертификат за влизане в барове, ресторанти и кина.
Според протестиращите мерките на Макрон нарушават свободата на избор на онези, които не искат да се ваксинират.
Демонстрации имаше и по-рано тази седмица, като полицията беше принудена да използва сълзотворен газ, за да разпръсне събралите се.
В протестите, които се проведоха в големи метрополиси като Марсилия, Лион и Лил, както и в по-малки градове, взеха участие и "жълтите жилетки". Тези демонстранти се стремят да съживят антиправителственото движение, ограничено от локдауните заради коронавируса.
Премиерът Жан Кастекс заяви, че ваксинацията, която засега не е задължителна за широката общественост, е единственият начин за борба с вируса.
"Чувам нежеланието, което възниква, но мисля, че на всяка цена трябва да убедим всички наши съграждани да бъдат ваксинирани, това е най-добрият начин да се справим с тази здравна криза", каза Кастекс.
Въпреки силата на протестите, проучване на Ipsos-Sopra Steria, публикувано в петък, установява, че над 60% от французите са съгласни със задължителната ваксинация за здравните работници, както и с изискването за здравен сертификат на някои обществени места.
По-рано в събота от офиса на Кастекс заявиха, че Франция ще засили ограниченията за неваксинирани пътници от редица страни, за да се противопостави на нарастването на инфекциите с COVID-19, като същевременно ще отвори врати за тези, преминали с пълен ваксинационен цикъл.
След спад до по-малко от 2000 нови случая на ден в края на юни, заразените във Франция нарастнаха до почти 11 000 на ден.
Към петък около 55,1% от французите са получили една доза на ваксината, а 44,2% са преминали пълния курс. Това обаче е недостатъчно, за да спрат разпространението на вируса.


























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Без вода в части от София утре
''Реликва от Студената война''. САЩ да излезе от НАТО, предлага републикански конгресмен
''Зелено движение'' предлага намаляване на възрастта за гласуване от 18 на 16 години
Демократите спечелиха кметското място в Маями за първи път от 28 години
''Остават 20 метра до финала''. Борисов щял да реши за оставката на кабинета след влизането в еврозоната