Германия и Украйна заедно ще произвеждат далекобойни ракети

Берлин дава допълнителна помощ от 5 милиарда евро на Киев

OFFNews 28 май 2025 в 19:01 1994 1
Зеленски с Мерц
Зеленски с Мерц.

Германия и Украйна имат намерение съвместно да произвеждат ракети с голям обсег, заяви днес германският канцлер Фридрих Мерц, цитиран от Ройтерс, и обеща да продължи да увеличава натиска върху Русия заради нахлуването ѝ в Украйна.

Мерц, който говори по време на посещението на украинския президент Володимир Зеленски в Берлин, каза, че правителството му няма да налага никакви ограничения за обсега на ракетите, които ще бъдат произвеждани в двете страни.

"Искаме да осигурим оръжия с голям обсег, както и да започнем съвместно производство. Няма да говорим публично за подробностите, но ще засилим сътрудничеството си", заяви той по време на съвместна пресконференция със Зеленски.

Украинският президент от своя страна каза, че двамата с Мерц са се споразумели да си сътрудничат за производството на оръжия в Украйна, включително на дронове.

Правителствени служители вече са подписали споразумения за изграждане и развитие на производствени съоръжения, добави той.

"Тези нови проекти вече съществуват", заяви Зеленски. "Ние само искаме те да са в обема, който ни е необходим", добави той.

Посещението на украинския президент в Германия бе проведено след като украински и руски представители се срещнаха лице в лице по-рано този месец, под натиск от американския президент Доналд Тръмп за прекратяване на войната.

Разговорите не доведоха до спиране на огъня, а Русия подложи Украйна на масирани въздушни атаки в продължение на три нощи през уикенда.

Според Зеленски Москва е струпала и около 50 000 войници близо до северната украинска Сумска област.

Военните действия не "говорят езика на мира", заяви Мерц. "Това е шамар в лицето на всички онези, които се борят за спиране на огъня, както в Украйна, така и в Европа и САЩ", добави той, цитиран от БТА.

Мерц заяви, че Европа ще продължи да увеличава натиска над Москва да започне мирни преговори, включително като увери, че газопроводът "Северен поток 2" няма да започне работа.

Условията на Русия за прекратяване на войната в Украйна включват искания, според които западните лидери трябва писмено да обещаят, че НАТО няма да се разширява на изток.

Зеленски обаче заяви, че някои от партньорските страни са дали знак за подкрепата си за присъединяването на Киев към военната организация на предстоящата среща на върха.

"Ако Украйна не се присъедини на срещата, това ще бъде победа на Путин не над Украйна, а над НАТО", каза украинският президент.

Германия ще предостави допълнителна военна помощ на Украйна в размер на около 5 милиарда евро, съобщи днес германското министерство на отбраната по време на срещите на украинския президент Володимир Зеленски с висши служители в Берлин.

В изявлението си министерството посочва руските въздушни удари, "при които са загинали и са били ранени много цивилни, както и масовото разрушаване на гражданска инфраструктура".

Помощта ще бъде финансирана със средства, които вече са одобрени от долната камара на германския парламент, добави ведомството.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    2005

    1

    prikobzon

    29.05 2025 в 09:45

    Айде швабиии стига се ослушвате ами дайте на човека каквото трябва! Ок това е умен начин да завоалираш нещата че заедно ще ги произвеждате тия ракети, но дайте им ново и много оръжие! Дължите го след толкова години изгодна търговийка с блатните!
     
    X

    Протестът през погледа на Gen Z репортерите на OFFNews