Двама поредни директори на Фонда за лечение на деца бяха отстранени заради „непростима“ грешка: изпратиха деца за лечение в чужбина, вероятно спасявайки живота им.
Как се случи така, че действията им в името на каузата, за която фондът е създаден, им костваха поста? И с какъв кураж следващите директори на фонда ще посмеят да изпратят деца за лечение в чужбина, знаейки, че след това е много вероятно да бъдат уволнени, публично линчувани и – за черешка на тортата – дадени на прокурор.
Последният въпрос не е риторичен. Напротив. Вече си го задават много родители на чакащите финансиране деца, които и без това са смазани от безкрайното протакане на решенията.
Защо родителите искат в чужбина?
Поредната смяна на ръководството на Фонда сама по себе си е малкият проблем. Тя обаче отново оголи много по-големия – с чернодробните трансплантации на деца у нас. Публична тайна е, че те не са със завидна успеваемост. Страхувайки се от изхода, много родители предпочитат операцията да бъде извършена в по-опитни клиники зад граница. Много лекари също препоръчват това, както се случи и с изпратеното в Хамбург бебе.
Детските чернодробни трансплантации се извършват от екипа на шефа на Правителствена болница проф. Любомир Спасов. Той вече има солиден опит от 2004-а година насам, като първите три години оперира заедно с френски екип. Според специалисти тогава успеваемостта е била отлична.
От 2008 г. обаче тя чувствително спада. Пада и преживяемостта. Една трансплантация се води за успешна, ако органът заработи след операцията и функционира поне няколко минути. Ако детето почине например час по-късно – операцията също се отчита като успешна, ако органът преди това е заработил. Затова много по-важен критерий е преживяемостта. 2008-2011 година са много обезкуражаващи в това отношение. По неофициални данни на експерти, следили тази дейност през годините, от 10 трансплантирани деца едва 2 до днес са живи и здрави.
Затова не само родителите предпочитат лечението в чужбина – в Германия, Англия, Франция и др. Често самите лекуващи лекари препоръчват това.
Статистиката сочи 59% преживяемост
Според официалните данни, които изпълнителната агенция по трансплантация предостави на OFFNews, от 2008 г. досега у нас са извършени 22 чернодробни трансплантации на деца на възраст от 0 до 18 години. Само две от тях са във ВМА, останалите са в Университетска болница "Лозенец" (Правителствена болница). В същия период ретрансплантирани са две деца. От всички 22 деца към момента живи са 13. Това прави преживяемост от 59%.
Източник: Изпълнителна агенция по трансплантация
Както се вижда от таблицата, броят на трансплантираните спада до максимум две деца на година след 2011 г. Затова е пресилено да се говори, че у нас такива операции се правят едва ли не рутинно, а родителите капризничат с искания за трансплантация в западни клиники.
Заложници ли са пациентите
Не едно и две са децата, станали заложници на системата. Ако искат да се лекуват в чужбина, децата кандидатстват във Фонда. Той отказва, защото могат да бъдат трансплантирани и тук. Семействата отказват, страхувайки се от резултата. Налага се да събират пари с дарителски кампании. Ако обаче започнат такива, не могат да кандидатстват пред Фонда.
Лекари, с които OFFNews разговаря, припомнят мрачни случаи от практиката. На баба, изнесла на ръце внучето си от Правителствена болница, където му предстояла операция. И на лекар от същата болница, който „отвлякъл“ малък пациент от отделението в опит да спаси живота му. Докторката заминава с детето за Бирмингам, където то е трансплантирано успешно. След това, разбира се, е уволнена и вече работи в Англия.
Пациентите са заложници и на друг Параграф 22: само шефове на извършващи трансплантации болници могат да вписват пациенти в регистъра на чакащите трансплантации. А не са ли вписани в списъка, пациентите не могат да кандидатстват за трансплантация в чужбина. Това правило, вписано в Наредба 17 за трансплантациите, залага явен конфликт на интереси. До неотдавна лекуващите лекари също можеха да предлагат пациенти за регистъра. Не е ясен мотивът защо това право им е отнето.
Къде е решението?
Развитието на този дял на медицината у нас е важно и трябва да се насърчава. Постигнатото не е малко, но това не означава, че проблемите трябва да се пренебрегват. Когато успеваемостта не е задоволителна, пациентите не бива да стават жертва на държавната политика в тази посока. Никой родител не би се утешил с мисълта, че подлагайки детето си на операция тук, допринася за развитието на медицината, нали? Всеки би търсил най-надеждния вариант и това е напълно естествено. Впрочем, правят го и управляващите - няколко министри и висши членове на властта в последните години публично афишираха, че са се лекували от тежки заболявания в чужбина. В това няма нищо нередно. Само че отделения, лекуващи тези заболявания, има и у нас. Очевидно, когато става въпрос за "редови пациенти", държавата спъва лечението навън, настоявайки, че качеството тук е същото. Но в индивидуално качество хората от високите етажи веднага забравят тази теза, ако им се наложи да лекуват тежко заболяване.
Изходът, според специалистите, е в обучението и повишаване на квалификацията на трансплантиращите екипи. Когато резултатите куцат, вариантите са най-общо два – допълнителна квалификация в чужбина или опериране с чужд екип. Както и достъп на повече специалисти до такъв вид специализации.
Лекари споделят още, че един от основните проблеми при детските чернодробни трансплантации е посттрансплантационният период. Проследяването на състоянието на пациентите след трансплантация трябва да е систематизиран, дълъг и внимателен процес, а именно там нещата куцат сериозно.
Докато това не се случи, всяко заминаване на дете в чужбина ще е съпроводено с публичен скандал, както стана с 9-годишния Ибрям и 15-месечното бебе. И двете деца бяха успешно трансплантирани в Германия. Заминаването им бе представено едва ли не като каприз на родителите, предпочели чуждото пред родното.
Фондът за лечение на деца не работи добре не защото изпраща, а защото трудно изпраща деца за лечение. МЗ на два пъти го порицава точно когато си е свършил работата. Възниква още по-генералният въпрос – на кого служи здравното министерство – на българските пациенти или на някой друг?
OFFNews потърси неколкократно за коментар проф. Любомир Спасов. До момента той не е отговорил на нашето запитване. Редакцията е готова да публикува както неговата, така и други позиции по темата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23293
8
16.09 2017 в 07:39
Елементарни състояния на хронично болни деца, са на ръба на изтърването. Вече тъпо няма лекари, даже в до вчера големите болници, в центъра на София. Една сестра и двама стажанти, на три отделения. Които крепят пациентите на ръба на пищовите за студенти - тройкаджии. Белким свърши дежурството без да умре, па после - да се оправя.
20699
7
16.09 2017 в 03:35
12266
6
15.09 2017 в 21:50
"Трансплантиран" пациент някакъв извратен жаргон ли е?
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара