Близо 40% от българите считат, че младите в страната не са запознати с възможностите къде могат да открият информация и съдействие за намиране на работа или за повишаване на квалификацията. Над 85% пък не знаят, че има специални фондове от ЕС за осигуряване работа на хората до 24-годишна възраст - т.нар. младежка гаранция.
Това сочи представително проучване на „Сова харис“, представено на конференция „Младежката гаранция – работа и образование за младите хора“, организирана от президента на ПЕС Сергей Станишев и Информационното бюро на ЕП в България. То е направено в периода 19 – 26 ноември 2015 г. сред 1000 души.
Според резултатите от проучването близо 86% от пълнолетните българи считат, че е необходимо държавата да подпомага безработните младежи до 24-годишна възраст в намирането на работа. 82% от хората пък смятат, че държавата трябва да инвестира в образованието на младите хора, като подпомага продължаването на образованието на младите от 15 до 24-годишна възраст.
Близо 26% от хората смятат, че в тяхното населено място няма институции, които помагат на младите хора до 24-годишна възраст в продължаването на тяхното образование или в търсенето на работа.
Близо 80% от хората считат, че трябва да има повече информация в интернет пространството, включително специализиран уеб сайт на български език, за програмата „Гаранция на младежта“.
Отчита се дефицит на информираност сред широката общественост относно „Гаранцията на младежта“ и нейните цели. Около 90% са категорични, че е необходимо разгръщане на широка информационна кампания относно приоритетите, мерките и възможностите, които предоставя стратегията.
Проучването сочи, че най-висок е делът на хората, които смятат, че образователната система не отговаря на очакванията и изискванията на бизнеса и произвежда неподготвени за съвременния трудов пазар кадри.
Отчитат се пропуските в ефективността на институциите по отношение повишаването на квалификацията и образователното развитие на младите хора в България.
Почти половината от запитаните пък смятат, че Младежката гаранция ще има само временен ефект, и че връзката между бизнеса и образованието е прекалено слаба, както и че държавата не провежда достатъчно ефективна политика в този сектор. В същото време, преобладаващата част от анкетираните са съгласни, че освен младежите, децата също са основна рискова група за бедност и социално изключване, и подкрепят идеята за въвеждане на европейска Детска гаранция, която да гарантира равен достъп до качествено образование, здравни грижи и храна за децата.
71% от хората са категорични, че съществува необходимост от прилагане на стратегия за Детска гаранция за борба с детската бедност, за равноправен достъп до образование и здравеопазване по подобие на Младежката гаранция.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
08.12 2015 в 17:31
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.12 2015 в 14:28
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.12 2015 в 14:18
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
Деспин Митрев
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)