33 незаконни ромски къщи са съборени днес до 16 ч. в кв. „Лозенец” в Стара Загора и акцията ще продължи утре.
Акцията по отстраняването им започна малко след 7 ч. тази сутрин след сблъсъци между жандармерията и обитателите на незаконните постройки.
Със заповед на кмета на общината Живко Тодоров трябваше да бъдат съборени общо 55 незаконни къщи в квартала. Собствениците а постройките са били уведомени в законните срокове с актове и заповеди на общината. Акцията вече беше отложена веднъж през май поради отказ на полицията да осигури надеждна охрана и ред по време на събарянето на къщите.
След като багерите разрушиха около пет от незаконните постройки, напрежението в махалата ескалира. Ромите се въоръжиха с камъни и керемиди и започнаха да обстрелват полицията. Двама бяха задържани. Полицай и двама мъже от жандармерията са леко ранени.
Строителната площадка на незаконните строежи беше оградена със сигнални ленти, а целият район бе отцепен от полицията.
Този следобед представители на ромското население и общинското ръководство се срещнаха, за да обсъдят възможностите за предоставянето на терени, на които да бъдат законно построени къщи.
Според кмета на Стра Загора незаконните сгради в ромската маха, които трябва да бъдат съборени, са общо 350. Ромите са се самонастанили в части от парк Аязмото в града, които са отредени са борова гора, често изсичат дърва и предизвикват пожари в района.



















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
21.07 2014 в 22:56
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
21.07 2014 в 20:48
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
21.07 2014 в 20:47
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
21.07 2014 в 20:23
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други