Поколението Z или така нареченото дигитално поколение, израснало със старите читателски навици на родителите си, но пренесло четенето на ново ниво: Четат ли? Колко четат? Какво четат? Къде четат?
Осемнадесетгодишната Матилда Гертнер от Германия и стажант в обществената радио станция АМS, споделя: „Това е труден въпрос. Зависи. Наистина не мога да кажа да или не. Например, аз чета, но познавам и много хора, които също четат, но също така познавам и много други, които не четат. Четящите по целия свят се свързват глобално и изграждат общност, а четенето е хоби, което все още е забавно и можете да говорите за книги, да общувате чрез тях с други хора.“
За това, че четенето те среща с други хора, с които можеш да обсъдиш прочетеното, споделя и седемнадесетгодишната Ралица от София, но според нея развива и редица други умения. „С годините съм си дала сметка, че четенето дава много позитиви, които не са толкова видими - най-малкото литературната грамотност и да можеш да разбираш нещата, които четеш в ежедневието си, също помага за правопис и пунктуация на подсъзнателно ниво. Полезно е, много е полезно да се чете.“
Какво показват изследванията и какви са читателските нагласи на българските ученици спрямо европейските им връстници и защо показваме ниски резултати според изследването PISA? И как дигиталната среда променя навиците за четене според д-р Светла Петрова от Института за изследвания в образованието. „Особено младите хора четат в една много променена среда, все повече се чете в електронна среда. Ние се преориентирахме от печатния към дигиталния текст, той много широко навлиза и в училището.“
Ето какво добавя и Емил Радев - български евродепутат от групата на ЕНП, който от 10 години дарява книги на библиотеки, а през 2014-а става Посланик на Библиотеките в ЕП. „Международното изследване PISA алармира за тревожни резултати по отношение на функционалната грамотност сред петнайсетгодишните и, ако днес това е проблем, си представете какво означава това за в бъдеще. Дали днешните петнайсетгодишни се причисляват към Поколениeто Z или са на границата на две поколения е въпрос на трактовка, но така или иначе, нека не глобализираме.“
За връзката между книгите и социалните мрежи разказва и Алин Порнел. Тя работи в една от водещите книжарници в Брюксел, специализирала е детска и юношеска литература. „От друга страна, всъщност социалните мрежи, „Booktok“, „Instabook“ и всичко останало, направиха младите хора, които бяха в категорията „малки читатели“ и станаха „големи“ читатели.“
Подкастите от поредицата "Generation Z / Поколение Z" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с OFFNews.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
100
3
23.12 2023 в 13:58
1915
2
23.12 2023 в 12:00
22358
1
23.12 2023 в 11:54
гледат видеа най вече младежите, ако искат да научат нещо
а друсалките като Тикток не ги включвам. Там като запецнеш на допаминовата хранилка дето доставя следващото клипче пак и пак, е друга история
Последни коментари
САЩ забраняват визите за грузински длъжностни лица заради ''подкопаване на демокрацията''
''До последния ден на администрацията'': САЩ обявяват нов пакет оръжейна помощ за Украйна
''До последния ден на администрацията'': САЩ обявяват нов пакет оръжейна помощ за Украйна
Молдова обявява извънредно положение заради опасност от спиране на руския газ
Шефът на НАТО призова за увеличаване на разходите за отбрана за сметка на образование и пенсии
Шефът на НАТО призова за увеличаване на разходите за отбрана за сметка на образование и пенсии
Главчев: Бюджетът е изпълним и реалистичен. Лесно е да си дървен философ