Кметът на София Йорданка Фандъкова провери подготовката за постоянната експозиция на Музея за история на София. В момента се извършва монтиране на оборудването и реставрация на част от експонатите от постоянната изложба. Музейна експозиция ще бъде открита за празника на града 17 септември. Тя обхваща периода от неолита до 40-те години на XX в., заяви Йорданка Фандъкова.
Музеят ще бъде разположен на площ от над 7 000 кв. м в реставрираната сграда на Централната минерална баня.
Акцентът в експозицията е върху един от най-важните моменти в историята на града – избирането й за столица през 1879 г. и последвалите десетилетия до началото на войните 1912- 1918 г. Сред експонатите, които ще могат да се видят, са неолитно жилище, икони от Средновековието, златна каляската, принадлежала на френската кралица Мария-Антоанета, която Фердинанд получава като подарък за сватбата си от своята майка, мерцедесът на Фердинанд, оригинални мебели от началото на ХХ век и други. Сред основните теми на изложбата са Софийската улица, Държавни и общински институции, Домът и облеклото на софиянеца, Културен живот и свободно време на софиянци и т.н.
В музея ще има две зали за временни изложби и учебен музей за деца.


















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12.08 2015 в 16:06
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие