Хиляди години преди появата на пробиотичните добавки като задължителен, безвреден, нашумял и несъмнено полезен елемент от здравословния начин на живот днес, ферментиралите продукти като бира, хляб, вино, кефир, кисело зеле, кумис и сирене често са били използвани за терапевтични цели.
Смята се, че ферментиралите продукти вероятно са били намерени или по-добре да се каже – открити спонтанно. Едно от най-известните открития е свързано с прочутото българско кисело мляко. Бактерията Lactobacillus Bulgaricus е открита от д-р Стамен Григоров, български микробиолог, който поставя страната ни на световната карта на здравословното хранене. Неговото откритие вдъхновява и Нобеловия лауреат Иля Мечников, който развива теория за връзката между пробиотиците и дълголетието.
Легендата разказва, че киселото мляко най-вероятно е резултат от процес на ферментация в торбичките от животинска кожа, използвани за транспортиране на вода и мляко в региони с ниска влажност и високи температури (като Средна Азия и Близкия изток). Историята на пробиотиците върви успоредно с еволюцията на човешката раса и вече може да бъде проследена до дълбока древност, преди близо 10000 години.
В последно време личните лекари и фармацевтите доста често препоръчват пробиотици като подпомагаща организма добавка. Използват израза „червата са вторият ни мозък“, тъй като естествените бактерии в стомашно-чревния тракт играят важна роля за общото здраве. На пазара има голям избор на различни продукти с пробиотично действие и с различен фокус, но как да знаем кой точно да изберем?
Митове и факти
Сред хората битуват много митове, свързани с пробиотиците, тяхното действие и ползите от тях. Някои считат например, че пробиотиците са подходящи само за болни хора, но това не е вярно, тъй като едно от основните им предимства е тяхната подкрепяща превантивна функция. Чревната микрофлора може да бъде повлияна ежедневно от стрес, нередовно и непълноценно хранене, както и от процесите на стареене. Ето защо пробиотиците могат да бъдат от полза както за хора, засегнати от различни инфекции, така и за всички останали, които се стремят да останат здрави и да поддържат баланса на чревната си микрофлора и нормалното функциониране на имунната система.
Всеизвестно е, че пробиотиците оказват благоприятно влияние на чревната микрофлора във всички възрасти, още от раждането. Мнозина са изпитали ползите от дългогодишно доказани продукти като BioGaia®Protectis капки с витамин D3 за бебета и малки деца и BioGaia®Protectis таблетки за дъвчене с витамин D3 с вкус на портокал за деца над 3 години и за възрастни, които естествено балансират чревния микробиом.
Малцина обаче знаят, че отскоро на пазра има пробиотични капки, които действат балансиращо на оралния микробиом – BioGaia®Pharax с витамин D3. Те подпомагат грижата за здравето на устната кухина и гърлото при деца над 6 месеца и възрастни като първа линия на защита чрез комбинация от два щама Limosilactobacillus reuteri, изолирани от устната кухина и от майчината кърма. Действието на BioGaia®Pharax капки с витамин D3 е в посока възстановяване на баланса на микрофлората в устната кухина и по естествен път подкрепя защитните сили на организма при инфекции, навлизащи през устата. Пет капки два пъти дневно осигуряват 400 милиона живи бактерии, чиято функция благоприятства бактериалния баланс в устната кухина и гърлото, подпомага грижата за добра орална хигиена и подкрепя функцията на имунната система.
Друг разпространен мит за пробиотиците е, че всички те са еднакви. Учените обаче са категорични, че това не е така. Пробиотиците имат различни ефекти, които варират при различните щамове. Важно е да се изберат специфични пробиотични щамове за конкретни желани ефекти и най-вече да се изберат продукти с естествен състав и произход, каквито за тези на BioGaia, които се понасят отлично от хора на всички възрасти, включително от новородени.
Често срещано убеждение е, че всички ферментирали храни имат реално пробиотично действие. Живите бактерии, присъстващи в традиционните ферментирали храни и напитки като комбуча, кисело зеле и кимчи обикновено не отговарят на изискваното ниво на доказателства за действието им като пробиотици, тъй като техните ефекти върху здравето не са напълно потвърдени.
Много хора смятат, че бидейки хранителна добавка, пробиотиците нямат научно доказана стойност, но това не е коректно. PubMed (юни 2020 г.) изброява 282525 препратки за пробиотици и 3024 клинични изпитвания и проучвания на пробиотици. Над 1619 клинични проучвания с пробиотици са регистрирани в clinicaltrials.gov и/или Международната платформа за регистрация на клинични проучвания (ICTRP), отнасящи се до над 700 различни заболявания и здравословни състояния.
Пробиотиците: повече от бактерии
Знаете ли, че думата „пробиотик“ произлиза от латински и означава „за живот“? Пробиотиците са „добрите“ бактерии, които живеят в нас и работят непрекъснато за нашето здраве. Те не само помагат на храносмилателната, но подкрепят работата на имунната ни система. Може би най-интересното е, че техните ползи се простират далеч отвъд чревното здраве. Те участват в производството на витамини като В12 и К, които са жизненоважни за здравето на костите, нервната система и дори кожата ни.
През последните години учените все по-често свързват чревното здраве с цялостното състояние на имунната система. Хранейки се здравословно и добавяйки пробиотици към ежедневната си рутина, можем да подсилим защитните си сили срещу вируси и бактерии. И не само това – пробиотиците действат като „телохранители“ на микробиома ни, като подпомагат възстановяването на естествения баланс на чревната или, в случая на BioGaia®Pharax капки с витамин D3 - на оралната микрофлора.
Подходящи за цялото семейство
Една от причините пробиотиците да са толкова популярни е, че те са безопасни и подходящи за всички възрасти - „от баба до бебе“. Например при бебетата, BioGaia®Protectis капки с витамин D3 облекчават коликите и дават естествена подкрепа за развиващата се имунна система, докато при възрастните и децата над 3 години BioGaia®Protectis таблетки за дъвчене с витамин D3 улесняват храносмилането и влияят благоприятно на организма, като го подкрепят в борбата му с различни инфекции. Пробиотиците не само подпомагат функционирането на храносмилателния тракт, съдействайки за производството на ензими, които разграждат лактозата и други захари. Те улесняват синтеза на витамини, насърчават образуването на антитела и активират имунните клетки.
Най-убедителният аргумент да изберете даден пробиотик и да го добавите към рационалното хранене, е неговият естествен състав и произход. Бактериалният щам в пробиотичните капки BioGaia®Protectis с витамин D3 е изолиран от майчиното мляко, а неговите преимущества, дори за незрелия имунитет на бебето, са доказани многократно.
Полезни са за цялото семейство, затова формулите на капки, които позволяват хранителните добавки да се приемат „от баба до бебе“, са най-удобни и икономични. Добавеният витамин D3 както BioGaia®Protectis, така и при новия орален пробиотик BioGaia®Pharax, е нужен на организма особено в по-студения и мрачен период от годината, като действието му подкрепя нормалната функция на имунната система и нормалната функция на мускулите и костите.
Какво казват учените
През последните години се наблюдава значителен ръст на изследванията за характеризиране и проверка на потенциалните ползи за здравето, свързани с употребата на пробиотици. Освен това пазарът на пробиотици продължава да се разширява експоненциално, тъй като потребителите (предимно здрави хора) разчитат на здравните твърдения на производителите, за да направят своя избор. Учените усилено изследват наличните доказателства за здравните ползи, свързани с пробиотиците.
В тези изследвания се засяга използването на пробиотиците за насърчаване на здравето на стомашно-чревния тракт и имунитета. Освен това се разглеждат въпросите, свързани с употребата на пробиотици при здрави хора, безопасността на пробиотиците и съответствието на регулаторните изисквания. Съществуват научни доказателства, че определени щамове пробиотични микроорганизми носят ползи за здравето на гостоприемника и са напълно безопасни за употреба от хората. Подчертава се обаче, че ефектите са специфични за всеки щ
В заключение
Популярността на пробиотиците в световен мащаб, както и у нас, продължава да расте, тъй като все повече хора се интересуват и изпитват ползите, свързани с тяхното приложение. При избор на пробиотик е препоръчително да се доверите на доказани продукти с естествен произход като тези на BioGaia, които се понасят отлично от хора на всякаква възраст и нежно подкрепят естествения баланс на бактериалната микрофлора в организма за оптимално здраве.
*Хранителна добавка. Да не се използва, като заместител на разнообразното хранене. Да не се превишава препоръчваната дневна доза. Преди употреба прочетете продуктовата информация. BioGaia капки с вит. Д Т222102169/ 28.04.2021; BioGaia табл. вит. Д Т221117411/ 29.01.2018; BioGaia Pharax Т222401671/19.03.2024; BGA-article-media-campaign-november-EWO-BG-01737
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
14389
1
01.11 2024 в 16:21
А в същност "Учените усилено изследват наличните доказателства за здравните ползи, свързани с пробиотиците."
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас