Близо 350 000 безплатни ваксини срещу грип са осигурени за хората над 65 години

Хронично болните да се ваксинират срещу грип ежегодно, дори да няма промяна в състава на ваксините, тъй като имунитетът е 6-12 месеца, препоръчват експерти

Янка Петкова 09 октомври 2024 в 15:32 1880 0

пресконференция

Снимка OFFNews

Ппресконференция "Нека намалим риска, да се ваксинираме!"

За този грипен сезон по Националната програма за ваксинопрофилактика на възрастните на и над 65 години са осигурени 348 000 дози ваксини. Това бе съобщено на пресконференция "Нека намалим риска, да се ваксинираме!", организирана от Българското сдружение по иновативна медицина и Министерството на здравеопазването. 

Поставянето на ваксините по програмата стартира на 1 октомври и до момента поставените дози са над 15 000, съобщи д-р Кремена Пармакова, началник отдел "Надзор на заразните болести" в Министерството на здравеопазването и допълни, че до края на седмицата безплатните противогрипни ваксини ще бъдат доставени на всички общопрактикуващи лекари в страната.

Д-р Пармакова допълни, че отново по програма е създадена възможност за имунизиране срещу пневмококи, които причиняват пневмонии, на хората на и над 65 години. От началото на годината досега са поставени 25 000 ваксини срещу пневмококови инфекции. През септември стартираха и ваксинации срещу COVID-19, които са безплатни за населението, а имунизираните с тях вече са близо 10 000.

По данни на Изпълнителната агенция по лекарствата за свободния пазар (в аптеките, б. а.) са осигурени 25 000 дози противогрипни ваксини, инжекционни и жива назална ваксина за деца. Това е с 10 000 дози повече от доставеното през миналата година, каза д-р Пармакова, която не се ангажира с прогноза за допълнителен внос. По повод живата назална ваксина за деца тя уточни за OFFNеws, че ваксината набира популярност през последните 2-3 години и е търсена от родителите заради по-щадящото ѝ прилагане. Впръсква се в носа на детето и създава допълнителен локален имунитет в носоглътката. Понася се леко и няма други странични ефекти освен запушване на носа и леко неразположение за ден, а детето може да посещава детска градина или училище без проблем.

Началникът на дирекция в МЗ допълни, че инжекционната форма на противогрипна ваксина също е много ефективна и може да се прилага след 6-ия месец. Единственият страничен ефект от нея е лека болка на мястото на убождане, която продължава не повече от ден.

Д-р Пармакова подчерта, още че ваксинацията срещу грип при децата силно ограничава циркулацията на вируса и предпазва възрастните членове на семейството от заболяването. Тя припомни и основните мерки срещу заразяване с респираторна инфекция - миене на ръце, носене на маска, изолация при симптоми и дезинфекция.

По статистически данни около 20% от обществото предстои да се разболее от грип. Вероятно при повечето хора грипът ще протече както обикновено – с температура, гърлобол, хрема, кашлица и за седмица ще се възстановят. В някои случаи обаче може да протече тежко - най-честото усложнение е пневмонията. Неслучайно тази година програмата добави и безплатни ваксинации срещу пневмококови инфекции също за хора над 65 г, припомни д-р Валери Цеков, управител на Сдружението по иновативна медицина. Той отчете, че България е страната с най-висок ръст на ваксинации срещу грип в ЕС през последните две години - близо 60%, но въпреки това все още е далеч от нивата на противогрипна профилактика в другите държави от Съюза.

"Доста време и нерви ни струваше да защитим програмата за безплатна ваксинация на хората на и над 65 години, но тя тръгна много добре, има бавен и постепенен ръст, допълни главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев и съобщи, че прогнозите за тази година са ръст 23,3% при възрастните над 65г. и 7% от цялото население.

"Плашим се от неща, от които няма нужда, като холерата например. Нея системата ще я хване навреме, но не се плашим от неща, които са ежедневие. След тежка грипна епидемия в България си отиват 2000 души, най-често след пневмония, каза доц. Кунчев.

Няма доказан случай на грип

Националната референтна лаборатория „Грип и ОРЗ“ изследва проби от цялата страна. До момента няма доказани грипни вируси, слабо е разпространението им и в ЕС. У нас първите случаи се доказват през ноември, пикът е от средата до края на януари, понякога и през февруари. През 2022-23г. грипът се завърна и активността му вече е като преди пандемията. Не е възможно да се прогнозира колко тежък ще е грипният сезон, но най-уязвими са децата под 5 г., бременните, възрастните над 65 години и хронично болните. СЗО препоръчва ежегодна ваксинация на хронично болните, дори когато в състава на ваксините няма промени, защото имунитетът отслабва до 6-12 месеца особено при по-възрастните. Препоръчително е да се ваксинирате през октомври, тъй като са нужни 2-3 седмици за създаване на напрегнат имунитет, каза проф. д-р Нели Корсун, завеждащ Националната референтна лаборатория "Грип и ОРЗ" в Националния център по заразни и паразитни болести.

Предвид информацията за ръст на заболелите от COVID и респираторно-синцитиален вирус тя обясни, че трудно могат да се различат симптомите на двете вирусни инфекции без да се прави тест.

Нямаме доказан случай на респираторно-синцитиален вирус (РСВ), но е възможно да има разпространение. Това е периодът, когато той става активен. РСВ е най-честият причинител на възпаление на горните и долни дихателни пътища. Главно при деца под 5 години е водещ причинител на бронхиолит и пневмония. Вече има одобрена ваксина, която може да се поставя при бременни жени от 26 до 34 г. с. с цел да се създаде имунитет на новороденото. Този вирус е много проблемен при най-малките, каза проф. Корсун пред OFFNews.

Новоизбраният председател на УС на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов съобщи, че около 80% от пациентите в листата му на общопрактикуващ лекар се ваксинират освен срещу грип и срещу COVID или пневмококи. Той потвърди, че има засилен интерес към противогрипните ваксини от програмата за хората на и над 65 години, които се записват за имунизация още от август.

Близо 90% от ваксините доставени по програмата бяха приложени през миналата година. Надяваме се през тази година реализацията им да е над 90 - до 100%, обобщи д-р Валери Цеков. 

    Янка Петкова

    Янка Петкова e работила като водещ в радио „Мелодия“, репортер и новинар в радио „99 – Контакт“, редактор в сп. „Моето бебе и аз“, автор на "Мама Нинджа". От 2018 г. е в екипа на OFFNews с ресор "Здравеопазване". 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Как се раждат снежинките?