Възможно е в последните седмици единственият кандидат за нов главен прокурор Борислав Сарафов да е станал неприемлив за политическите сили, призна членът на Висшия съдебен съвет от Съдийската колегия Атанаска Дишева пред бТВ.
"Аз съм свидетел на това колко бързо бяха променени нагласите при предсрочното освобождаване на Иван Гешев. Да, ситуацията изглежда сходна. Усещането, че ВСС няма да вземе решението по същество, а това е негово правомощие, някакси тежи в публичното пространство. И тогава (при Гешев) усещането беше същото", коментира тя и уточни, че представители на ВСС са били притискани и за това, "и за други неща".
Натискът е идвал от "политически и икономически лица". По думите й законодателството гарантира честен избор на главен прокурор, но на практика се стига до "превратно тълкуване и прилагане на текста или до изместване на неговата цел и подмяната му с фактически действия".
Дишева смята, че е рано да се каже дали Сарафов е бил "похарчен". Тя обясни, че е предпазлива, защото вероятно ще участва в изслушването на Сарафов на 16 януари. Почти невъзможно е промените в Закона за съдебната власт, които биха спрели избора му, да бъдат приети от парламента, посочи Дишева.
Ако все пак бъдат гласувани, според разпоредбите в един от законопроектите за изменение в ЗСВ Борислав Сарафов би следвало да не бъде следващият и.ф. главен прокурор. Въпросът трябва да се обсъди в Прокурорската колегия, защото е от нейните правомощия.
Така Дишева отговори на въпрос дали изборът на заместник на Сарафов не гарантира назначаването за и.ф. Днес Прокурорската колегия на ВСС единодушно назначи Ваня Стефанова за заместник главен прокурор. Предложението дойде от самия Сарафов, който в момента е само с един заместник - Елена Каракашева. Другият – Мария Павлова, е служебен министър на правосъдието от няколко месеца.
"Динамично назначаването и смяната на заместници на главния прокурор и на други ключови прокуратури не е сигурно. По начало това са ръководни постове, които би трябвало да се заемат при някаква по-голяма стабилност, за да може да се развие управленският капацитет, т.е. да бъдат взети някакви решения", смята тя.
Атанаска Дишева бе категорична, че има данни за съществуването на система за влияния върху магистрати. Но няма публична информация за успешно провеждане и разследване по въпроса.
"От тези данни следва, че съществува система за манипулация на резултати по дела, на преписки", посочи Дишева.
"Чувала съм от много свои колеги, изпитвала съм го и върху гърба си какъв ефект има подобна атака срещу един магистрат върху останалите. Сплашването в голяма част от случаите може да се окаже по-силно за тези, които стоят отстрани и наблюдават процеса", изтъкна тя.
По думите й засегнатите предпочитат да се поддадат на шантаж или принуда, отколкото информацията да стане публична. Дишева уточни, че става дума за по-леките случаи, а не тези, свързани с престъпно поведение. Това е начинът да бъдат накарани магистрати да мълчат или да постановят акт в определен смисъл или просто да се отведат от разглеждане на определено дело.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Северна Македония осъди остро претенциите на Костадинов
Откриха и иззеха над 2,7 млн. евро при международна операция с участието на българските митници
Работодателите плашат с протест на 15 януари, няма ли компенсации за скъпия ток
Стив Банън се закани да спре Мъск: Той е наистина зъл човек