Стреляш и забравяш. Украйна качва ракети за дълбок удар Storm Shadow на бомбардировачите Су-24М

OFFNews 07 November 2022 в 08:54 48093 30

Снимка MBDA

Storm Shadow

Полски експерти от държавния оръжеен концерт ще помогнат на Украйна да адаптира украинските тактически бомбардировачи Су-24М така, че да могат да носят и изстрелват френските крилати ракети Storm Shadow, съобщи порталът Nexta. Първите ракети, които позволяват дълбок удар в тила на противника Киев вече е получил от Великобритания и Франция.

Според Militarymonitoring и Bulgarianmilitary, които се позовават на неофициална информация, интерграцията на ракетите с далег обсег Storm Shadow, известна със съкращението SCALP-EG, ще стане именно в Полша, но засега няма информация в кой полски завод ще се случил това. Според медийни спекулации възможностите са за Военните авиационни заводи във Варшава, Полският авиационен завод в Мелец или Военният авиационен завод в Бидгошч.

Във Варашава вече очакват пристигането на първия украински самолет от 7- бригада на тактическата авиация на ВСУ за адаптирането му към стандартите на натовското въоръжение. Полски заводи вече оборудваха украинските Миг-29 за използването на антирадарни ракети HARM AGM-88. След като HARM AGM-88 беше успешно използван от украинските МиГ-ове за нанасяне на удари по руската авиобаза Саки в Крим, Киев се надява, че новото оръжие ще увеличи допълнително ефективността на украинските удари, смята Bulgarianmilitary.

Цената за една ракета SCALP е около 1.4 милиона щатски долара. Експерти признават, че това няма да позволи масова интеграция в украинските самолети, но дори няколко ракети от този тип биха могли да объркат сериозно плановете на руснаците. Засега е сигурно, че поне един Су-24М ще бъде преоборудван.

Storm Shadow, иначе SCALP-EG, е тактическа конвенционална управляема свръхзвукова ракета от клас въздух-земя с далечен обсег и ниска откриваемост. Ракетата е дълга 5 метра при диаметър 63 сантиметра и тегло от 1300 килограма, от което бойната глава тежи 450 килограма. Задвижва се от турбореактивен двигател, благодарение на което може да достигне скорост от 1000 километра в час, а далекобойността на ракетата е от 250 до 400 километра, като има и версии с обсег от 500 километра. Лети на височина 40-150 метра.

Ракетата е от типа „стреляш и забравяш“ - управлява се от бордови компютър, който след пуск прави разчет на траекторията на полета, използвайки GPS и съпоставя данните от терена с наличните в компютъра. В крайната точка на полета, за прехващане се включва инфрачервената глава за самонасочване. Бойната глава е двустепенна – в момента на удара първият елемент изгаря отвор, например в броянта, през която влиза втората част, благодарение на което цялата енергия на боеприпаса е използва за унищожаването на целта. Прецизността на уцелването се колебае в диапазона от 1 до 3 метра.

Storm Shadow е проектирана за унищожаване на стационарни и подвижни цели, а също бункери – може да разруши железобетон с дебелина от 2 до 4 метра. Ниското радарно излъчване прави така, че ракетата да е практически невидима за вражеските радари. Намира се на въоръжение в армиите на Франция, Великобритания, Индия, Италия, Катар, Саудитска Арабия и Гърция.

Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -7757

    31

    евроатлантик

    08.11 2022 в 14:46

    Не си говоря сам, а напомням на "Диоген" /той е от "вашите" и ти нещо реши да му адвокатстваш, без някой да те е канил/, че отправих някакво питане към него, а той се покри. Но тебе или те гони склерозата, или съвсем си бил зашаматен от домашната шльокавица...

    2878

    30

    Johnny B Goode

    08.11 2022 в 12:42

    Ето, започнаха да си говорят сами.

    -7757

    29

    евроатлантик

    08.11 2022 в 11:39

    Къде си, бе, Диогене? Да не си изгуби фенера?

    -7757

    28

    евроатлантик

    08.11 2022 в 11:37

    Мисля, че най-сериозната ти обсесия е да лижеш краварски задници. Удава ти се, не го отричам!

    24373

    27

    dolivo

    08.11 2022 в 11:20

    деба мама му, Джони! (не се сдържах, хехе)

    2878

    26

    Johnny B Goode

    07.11 2022 в 22:42

    Да, имам обсесия да дразня рашистки кретени.
    Докато започнат да псуват на майка и да си говорят сами.

    -7757

    25

    евроатлантик

    07.11 2022 в 22:31

    Работата е там, че баналните неща са такива, защото са верни
    Слава Богу, никога не съм водил мизерен живот, а и държавен служител не съм бил в смисъла, който влагаш!
    Ти си ми пределно ясен и въпросите ми бяха отправени към Диоген, но ти пак напираш да се набуташ в шамарите. Обсесия?

    2878

    24

    Johnny B Goode

    07.11 2022 в 22:04

    Деде, това с пиците и чиниите не се ли изтърка вече? Може да помага да забравиш мизерния си живот и кариера на държавен служител в БГ, ама прилича на "защо биете негрите".

    -7757

    23

    евроатлантик

    07.11 2022 в 21:30

    Диогене, нещо ми се мотае из старческата глава, че си бил журналист тук, пък преди 21 години си си бил камшика към Обетованата земя. Къде пишеш сега - N.Y.T., W.P., L.A.T. или миеш чинии и разнасяш пици? Сподели, ако обичаш.
    Говедарят е ясен - дядо от "Мейфлауър", упорит труд и предприемчивост, лъскане на ябълки, постигната Американска мечта и т.н. Но ти си ми интересен ...
    И не съм казал, че ще търся "пишещиЯТ". И на теб, както и на него ви бяга пълниЯТ член...

    -7757

    22

    евроатлантик

    07.11 2022 в 21:15

    Ти си ненадминат!