Въоръжението, предадено от САЩ на една страна от НАТО, не може да бъде използвано срещу друга страна от Алианса, заяви гръцкият външен министър Йоргос Герапетритис в интервю от днес за гръцката телевизия Скай, цитиран от БТА.
В контекста на предстоящата среща между американския държавен секретар Антъни Блинкън и гръцкия премиер Кириакос Мицотакис днес външният министър коментира обсъжданията за продажба на изтребители Ф-16 на Турция и Ф-35 на Гърция.
Герапетритис отбеляза, че страната му държи в рамките на НАТО да се спазват законите на международното право.
„Ние [в Гърция] разбираме, че не определяме как американската дипломация предоставя своята помощ за отбрана на други държави, но това, което изискваме, е в рамките на отбранителния съюз, в рамките на НАТО, да се спазва принципът на интегритет. Никакво въоръжение не трябва да се използва в ущърб на съюзническа държава“, заяви министърът.
Американският държавен секретар Антъни Блинкън разговаря днес с турския президент Реджеп Тайип Ердоган и с турския външен министър Хакан Фидан в Истанбул.
Турският президент по-рано е отбелязвал, че въпросът за одобряването на молбата на Швеция да се присъедини към НАТО и за решението на Конгреса на САЩ да продаде изтребители Ф-16 на Анкара са свързани.
Анкара иска да се сдобие с 40 изтребителя Ф-16 и 80 комплекта за модернизация на стойност около 6 млрд. долара. Доставките на американско въоръжение за Турция обаче станаха обект на спорове в САЩ, след като Анкара купи руските зенитно-ракетни системи С-400, заради което бе отстранена от програмата за изтребителите от пето поколение Ф-35. Както заяви по-рано държавният секретар на САЩ, някои членове на Конгреса призовават доставките на Ф-16 да бъдат обвързани със стъпките, които трябва да предприеме Анкара за ратификацията на молбата на Швеция за членство в НАТО.
На свой ред Гърция изразява загриженост относно възможността за укрепване на турските военновъздушни сили с нови попълнения, но заявява, че това няма връзка с намерението на Атина да закупи американски изтребители Ф-35.
„Ние не търсим война, ние сме толерантни, не сме враждебни“, заяви днес гръцкият външен министър, говорейки за гръцко-турските отношения, като отбеляза също, че „Гърция може да е сравнително малка страна, но разполага с голям дипломатически капитал, който е завоювала с принципна политика“.
Във връзка с кризисната ситуация в региона на Близкия изток Герапетритис посочи, че „голямата загриженост на Гърция е, че може да се задвижи верижната реакция на доминото, която да засегне и други територии, особено Северен Израел и Ливан“. Външният министър заяви, че през следващите две седмици възнамерява да посети Египет, Йордания, Саудитска Арабия и да се срещне с колегите си в Израел и палестинската територия.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
100
2
07.01 2024 в 08:20
залагат в тях опознавателен протокол "свой / чужд", с което се избягва напр. възможността за "сваляне" на свой самолет от своя зенитка.
Което има и други презполагаеми следствия, напр. ако Турция би воювала със САЩ (или, може би, с друга натовска държава), тя не би могла с нейна американска зенитка да свали самолет на САЩ (или на Гърция).
Вероятно това е една от причините да купи С-400 от орките....
-1885
1
07.01 2024 в 01:12
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара