Президентът на Обединените арабски емирства шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахян заяви пред държавния секретар на САЩ Марко Рубио, че страната му категорично отхвърля предложението за изселване на палестинците от Газа, съобщи Ройтерс.
По време на срещата с Рубио в Абу Даби, Нахян подчерта значението на обвързването на възстановяването на Газа с „всеобхватен и траен мир“, базиран на решението за две държави в израелско-палестинския конфликт.
Коментарите на президента Нахаян са във връзка с изказването на президента на САЩ Доналд Тръмп, който предложи САЩ да вземат Газа и да преселят палестинските ѝ жители в Йордания и Египет. Този план на Тръмп предизвика широка опозиция сред арабските страни и западните съюзници.
Позицията на ОАЕ по конфликта е от значение, тъй като страната е една от четирите арабски държави, които нормализираха отношенията си с Израел по време на първия мандат на Тръмп. Освен това, ОАЕ е имала роля във финансирането на възстановителните дейности след предишни конфликти.
Арабската дипломация в Газа се стреми да изготви алтернативен план за палестинския анклав, който е в руини. Конфликтът остави близо 2,3 милиона души без дом.
Лидерите на Египет, Саудитска Арабия, Йордания, ОАЕ и Катар планират да обсъдят този план по-късно този месец в Рияд. Очаква се той да бъде представен на срещата на върха на Арабската лига в Кайро през март.
Американският държавен секретар пристигна тази сутрин в Абу Даби, след като вчера участва в американско-руските преговори в Рияд. Визитата му в ОАЕ е последната спирка от обиколката му в Близкия изток.

























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2945
3
19.02 2025 в 16:58
2970
2
19.02 2025 в 15:58
3060
1
19.02 2025 в 14:15
Илон Мъск поиска ЕС да бъде премахнат
Гроздето е кисело: Според Мицкоски ЕС не е готов за Македония
Илон Мъск поиска ЕС да бъде премахнат
Илон Мъск поиска ЕС да бъде премахнат
Гроздето е кисело: Според Мицкоски ЕС не е готов за Македония
Подкрепата ни за Киев е непоколебима! Стармър, Макрон, Мерц и Зеленски се срещат в Лондон
Не е Нобел, но все е нещо: ФИФА даде купа и медал за мир на Тръмп