Иран обяви, че е свалил изтребител Ф-35, предаде ДПА, като цитира изявление на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР). Според него изтребителят е бил свален във въздушното пространство на Иран от нова, усъвършенствана отбранителна система.
За момента няма потвърждение относно инцидента от САЩ, които води, заедно с Израел война срещу Иран от 28 февруари насам, напомня ДПА. Според КГИР това е вторият Ф-35, свален от началото на конфликта.
"Поради пълното разрушаване на летателния апарат, няма информация относно съдбата на пилота" гласи изявлението. Няма голяма вероятност пилотът да е оцелял, според същия източник.
Централното командване на въоръжените сили на САЩ наскоро отхвърли ирански изявления за сваляне на американски изтребители.
Изтребителят Ф-35, произведен от американската компания "Локхийд Мартин", е един от най-усъвършенстваните изтребители в света. До този момент няма други потвърдени случаи на сваляне на такъв самолет по време на военен конфликт.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2985
19
04.04 2026 в 13:03
Щом някой привежда аргументи в доказатвлство на тезата, че F-35 нито е невидим, нито невъзможен за сваляне, а само МНОГО труден, а ти и Жорката сте неграмотни по твмата аналлизатори, значи защитава янките? Хахаха, бахти женската логика! После се чуди, че ти викам "езфачка"! Пфффхахахаха!
5
18
04.04 2026 в 10:37
2985
17
04.04 2026 в 00:53
Да, даже преди време пилотът и командирът на ПВО-то де бяха срещали и си разменяха похвали. Невъзможно няма, разбира се, има само много трудни за правене неща.
17049
16
03.04 2026 в 23:35
2985
15
03.04 2026 в 22:12
Да, и аз четох. Та засега се очертава да са компоти, не компютри. Та на аналлизаторите да им се даде отбой!
Реално погледнато, не е невъзможно козо@бите да ударят и F-35. Както сърбетата навремето, при НЕВЕРОЯТНО щастливо за тях стечение на обстоятелствата (тактическа грешка на мисията, грешка на пилота при изпълнението и голям късмет на ПВО батареята), свалиха оня F-117. Просто вероятността е много малка.
17049
14
03.04 2026 в 22:01
Все пак сериозно постижение за Иран - първия Ф-15 жертва на вражески огън... за близо 50 години.
2985
13
03.04 2026 в 18:59
Стига си аналлизирал, ами иди да прочетеш малко за съвременната бойна авиация. Иначе ще си останеш същата маймуна като сърбетата и козо@бите, които живеят като скотове, реднеците ги бомбят както си искат, но те правят курбани, че свалили 2 самолета.
Абрамсите се доказаха в "Пустинна буря" и 13 години след това. Ама това аналлизаторите няма как да го знаете.
24373
12
03.04 2026 в 18:10
17049
11
03.04 2026 в 17:36
Инак за американското самолетостроене - задай си следния въпрос. В какъв самолет би искал да се изправиш срещу предполагаем противник? В руски срещу американци? В американски срещу руски? В европейски срещу? Отговори на тоя въпрос и ще разбереш сам и за себе си, кое как е....
Само да напомня, че в Сърбия гръмнаха един Ф-117 и един Ф-16 и още се хвалят с това. Но! Забравят да споменат, че американците отдавна са забравили тоя конфликт и нямат лоши чувства към сърбите, а последните до ден днешен скърцат със зъби и грухтят заплахи.... та кой бит, кой...
5
10
03.04 2026 в 17:26
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други