Иран обяви, че е свалил изтребител Ф-35

OFFNews 03 April 2026 в 12:25 8516 19
Ф-35
Изтребител Ф-35.

Иран обяви, че е свалил изтребител Ф-35, предаде ДПА, като цитира изявление на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР). Според него изтребителят е бил свален във въздушното пространство на Иран от нова, усъвършенствана отбранителна система.

За момента няма потвърждение относно инцидента от САЩ, които води, заедно с Израел война срещу Иран от 28 февруари насам, напомня ДПА. Според КГИР това е вторият Ф-35, свален от началото на конфликта.

"Поради пълното разрушаване на летателния апарат, няма информация относно съдбата на пилота" гласи изявлението. Няма голяма вероятност пилотът да е оцелял, според същия източник.

Централното командване на въоръжените сили на САЩ наскоро отхвърли ирански изявления за сваляне на американски изтребители.

Изтребителят Ф-35, произведен от американската компания "Локхийд Мартин", е един от най-усъвършенстваните изтребители в света. До този момент няма други потвърдени случаи на сваляне на такъв самолет по време на военен конфликт.

Виж още за:
Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    2985

    19

    Джендо Джедев

    04.04 2026 в 13:03

    Ездачката,

    Щом някой привежда аргументи в доказатвлство на тезата, че F-35 нито е невидим, нито невъзможен за сваляне, а само МНОГО труден, а ти и Жорката сте неграмотни по твмата аналлизатори, значи защитава янките? Хахаха, бахти женската логика! После се чуди, че ти викам "езфачка"! Пфффхахахаха!

    5

    18

    Far Rider

    04.04 2026 в 10:37

    Джендем , явно не си добре с най-горната част на тялото! Ето, че си пак Матросов в защита на янките. И не! Не съм ездачка, а ездач и яздя такива глупаци като теб! Абрамсите се показаха като консервни кутии в Украйна и украинците не искаха да влязат в тях! Пишеше го дори в този нещастен сайт. И колкото да не ти се иска твоите любими янки не са спечелили нито една война от 80 години насам. Да хвърлиш бомбите и да бягаш не означаа, че си спечелил. Да зарежеш оръжие за няколко десетки милиарда долара, да изоставиш съюзниците си (типично за любимите ти янки!) и в края на една 20 годишна война да върнеш на власт муджахидините и то още по - мощни не е спечелена война!

    2985

    17

    Джендо Джедев

    04.04 2026 в 00:53

    Танасе,

    Да, даже преди време пилотът и командирът на ПВО-то де бяха срещали и си разменяха похвали. Невъзможно няма, разбира се, има само много трудни за правене неща.

    17049

    16

    Танас

    03.04 2026 в 23:35

    Бай Джендо, четох днес, че един човек е свалил и Ф-117 и Ф-16 на подполковник Голдфейн ("start finding me, boys"). И самия подполковник, вече генерал, разказва, че си разбирал от работата тоя сърбин и направил куп промени по установка и радар, и не случайно думнал и двата самолета. Та нема невъзможно...

    2985

    15

    Джендо Джедев

    03.04 2026 в 22:12

    Танасе,

    Да, и аз четох. Та засега се очертава да са компоти, не компютри. Та на аналлизаторите да им се даде отбой!

    Реално погледнато, не е невъзможно козо@бите да ударят и F-35. Както сърбетата навремето, при НЕВЕРОЯТНО щастливо за тях стечение на обстоятелствата (тактическа грешка на мисията, грешка на пилота при изпълнението и голям късмет на ПВО батареята), свалиха оня F-117. Просто вероятността е много малка.

    17049

    14

    Танас

    03.04 2026 в 22:01

    Ще се окаже, че са свалили Ф-15Е - базиран във Великобритания, където изпратихме последните Ц-едки преди неколко години, та требва да е Е - не Ф-35. Намерили са единия член на екипажа, пишеше одеве в новините. Ф-35 е едноместен..

    Все пак сериозно постижение за Иран - първия Ф-15 жертва на вражески огън... за близо 50 години.

    2985

    13

    Джендо Джедев

    03.04 2026 в 18:59

    Ездачката,

    Стига си аналлизирал, ами иди да прочетеш малко за съвременната бойна авиация. Иначе ще си останеш същата маймуна като сърбетата и козо@бите, които живеят като скотове, реднеците ги бомбят както си искат, но те правят курбани, че свалили 2 самолета.
    Абрамсите се доказаха в "Пустинна буря" и 13 години след това. Ама това аналлизаторите няма как да го знаете.

    24373

    12

    dolivo

    03.04 2026 в 18:10

    Китайците си тестват оръжията

    17049

    11

    Танас

    03.04 2026 в 17:36

    Жоре, ти кажи, какво става с Кузя? Джералд Форд е нов и първия от вида си. Макар и неприятно е нормално да има болежки, особено в ерата на недълготрайните вещи. Виж, колко време кърпиха именно Ф-35. Но САЩ имат още торба самолетоносачи, които макар и на възраст не са въобще за подценяване.

    Инак за американското самолетостроене - задай си следния въпрос. В какъв самолет би искал да се изправиш срещу предполагаем противник? В руски срещу американци? В американски срещу руски? В европейски срещу? Отговори на тоя въпрос и ще разбереш сам и за себе си, кое как е....

    Само да напомня, че в Сърбия гръмнаха един Ф-117 и един Ф-16 и още се хвалят с това. Но! Забравят да споменат, че американците отдавна са забравили тоя конфликт и нямат лоши чувства към сърбите, а последните до ден днешен скърцат със зъби и грухтят заплахи.... та кой бит, кой...

    5

    10

    Far Rider

    03.04 2026 в 17:26

    След мита за Абрамсите идва ред и на Ф-35. А после и на самолетоносачите като се започне от "най-големия, най-модерния" с най-добре задръстени тоалетни пожари в пералното! Тръмп е сериозно притеснен, че Китай изпревари САЩ като големина на флота. А невидими самолети наистина няма. Един път и Джендем да има право. Още във войната със Сърбия сваляха "невидимите" американски самолети. Само във филмите на Холивуд са непобедими. Иначе янките от 80 години насам нямат спечелена война.