МВР дири Пепи Еврото в 8 страни. Положило всички усилия да го хване, но напразно

ДАНС обяви, че не било в техните правомощия да издирват лица без постановление на прокуратурата

Ружа Райчева 06 февруари 2025 в 11:40 3523 8
Петьо Петров-Еврото

Снимка Архив

Петьо Петров-Еврото

Парламентът изслуша представители на службите и вътрешното министерство относно предприети действия по издирване на Петьо Велков Петров, известен като Петьо Еврото, във връзка с повдигнатите срещу него обвинения.

Зам.-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов заяви, че се извършват всички нужни действия за издирване на Петров. Той посочи, че в международната дирекция на Министерството на вътрешните работи (МВР) е получена заповед за арест на Петьо Петров, която е включена в Шенгенската информационна система.

МВР са разпитвали роднини на Еврото, изискали са и данни за използването на телефонни номера, свързани с него. Проверени са и страни, за които има данни, че в тях пребивава Петров, както и за закупени имоти или автомобили. Проверки са направени в Гърция, Сърбия, Турция, Албания, Косово, Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония.

"Положени са всички усилия за установяване Петьо Петров и задържането му", каза зам.-министърът на вътрешните работи.

При представянето на темата Лена Бориславова от "Продължаваме промяната" прочете цитат на изнудвания от Пепи Еврото Илия Златанов: "Ще те заведа при един човек, скъпчия е малко, но решава проблемите. (...) Един слаб човек в ресторант "Осемте джуджета."

Бориславова каза, че Пепи Еврото е делял един кабинет с Пеевски и е следовател с решаваща роля по делата за КТБ, както и множество други случаи, свързвани с лидера на ДПС-Ново начало.

Съдебен състав установява, че е извършвал поръчки на службите и се е опитвал да набеди свои колеги магистрати. Антикорупционен фонд България (АКФ) го осветляват като един от най-влиятелните хора за упражняване на влияние в съдебната система. МВР и служби са текли като водопад - с всички документи, прокурорски постановлевния, СРС - към уж външното за системата лице Пепи Еврото. Офисът му в столичния ресторант "Осемте джуджета" се е пазел от НСО, обобщи Лена Бориславова.

Хамид Хамид от ДПС-Ново начало взе думата по начина на водене и настоя министърът на вътрешните работи Даниел Митров да дойде в залата. Той обаче в момента е в чужбина и няма как да дойде на изслушването.

Председателят на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Пламен Тончев допълни, че ДАНС цели да прекрати рисковете за заплахите на държавната сигурност, като изключение прави когато прокуратурата наложи издирване на дадено лице. В противен случай издирването на въпросните лица не е в правомощията на ДАНС.

Божидар Божанов (ПП-ДБ) попита дали МВР има данни за теч на данни към Петьо Еврото при проверката на дейността му в страната, както и дали са били засечени СИМ карти в България. 

"В момента не разполагам с точна информация, затова не искам да давам данни по отношение на проверени детайлно мобилни връзки и информация от мобилни оператори", отговори му зам.-министър Йосифов. 

Той добави, че МВР работи заедно с партньорските служби в чужбина. 

Към края на изслушването от "Демокрация, права и свободи - ДПС" направиха интересно разкритие - Пепи Еврото бил вписан в Адвокатска колегия-Видин през 2022. Изключен е в края на 2024, твърди Ваня Василева от партията на Ахмед Доган.

Виж още за:

    Ружа Райчева

    Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски". Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    3537

    8

    Деспин Митрев

    06.02 2025 в 23:27

    Защо плащаме милиарди на тези? Те в носа си не могат да бръкнат, с извинение.

    3800

    7

    нещото

    06.02 2025 в 19:11

    Наши о-ра не търсиме..........

    3010

    6

    OceanOfGrey

    06.02 2025 в 14:42

    Полагат усилия на предела. Мотивирайте ги с нещо - примерно, заплатите да им вдигнете?

    1915

    5

    Петрак

    06.02 2025 в 13:56

    Според мен даже не е обявен за международно издирване.

    3060

    4

    helper68

    06.02 2025 в 12:33

    :)))))))))))
    Безполезни... Иначе само увеличения чакат...

    -60

    3

    4I4ATA

    06.02 2025 в 12:23

    Смеееееееехххххх!

    3153

    2

    user4eto

    06.02 2025 в 12:15

    "Проверки са направени в Гърция, Сърбия, Турция, Албания, Косово, Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония."

    В България не се търси. Защо ли?!?

    47

    1

    Октим

    06.02 2025 в 12:02

    Много интересно как тези хакери “Елфите“ го откриха за секунди и дадоха подробности, които надали и тоя нещастник Пепи знае за себе си, а службите продължават да се оправдават и прехвърлят топката? Престъпна сган!!!
     
    X

    ДА ПОГОВОРИМ ЗА ПАРИ: Тръмп и митата: Как промениха световната икономика? (епизод 3)