След убедителната победа на "Прогресивна България" и спечелено мнозинство в 52-рия парламент, припомняме някои от акцентите в предизборната програма на Румен Радев. По-голямата част от програмата от 143 страници е без конкретика (например "Подобряване на детската спешна помощ и педиатричната грижа в цялата страна", "Съхраняване и развитие на българската културна и историческа идентичност") и детайли. Синтезираме най-конкретните предизборни обещания в нея:
- Демонтаж на олигарсите;
- Устойчиви нива на държавния дълг; ограничаване на бюджетния дефицит;
- Запазване на ниски и плоски данъци;
- Строг контрол върху обществените поръчки, регистър за лошите изпълнители;
- Ликвидиране на регулаторни преференции и картели;
- Разследване на сметки и имоти в чужбина на българи с доходи с неясен произход;
- Избор на нов ВСС и нов главен инспектор и инспектори в Инспектората
към ВСС
- Премахване на "домовата книга" за служебните министър-председатели;
- Защита за медиите и независимата журналистика;
- AI контрол на обществените поръчки;
- Единен портал за разрешителни за бизнеса, облекчаване на лицензионните режими, мълчаливо съгласие;
- Осигуряване на евтина и надеждна енергия за индустрията и домакинствата;
- По-кратък срок за придобиване на бакалавърска и магистърска степен;
- Изграждане и развитие на центрове за данни, гигафабрики за изкуствен интелект, високопроизводителни изчисления и облачни услуги;
- Хранителен суверенитет;
- Създаване на Национален фонд за обновяване на многофамилни жилищни сгради;
- Целево държавно заемно финансиране за реновиране на етажните собствености;
- довършване на магистрали и транспортни коридори Север-юг, Изток-запад;
- Спешен анализ на договорите с "Ивкони Експрес" за извършване на обществени превозни услуги с железопътен транспорт в Южен и Северен регион на Република България, с цел минимизиране на негативните последици върху БДЖ, държавния бюджет и защита на обществения интерес;
- Преглед и актуализиране на национален план за разходи до 5% от БВП до 2035 г., от които 3,5% за преки военни разходи;
- Актуализиране на стандартите за делегираните от държавата дейности в музеи, галерии, библиотеки;
- Нова концертна зала в София;
- Държавни програми за достъпни форми за спорт за деца и възрастни;
- Гарантиране минимум три часа физическо възпитание седмично, допълнени с два часа тренировъчни занимания в спортен клуб;
- Активно участие във формирането на политиките на ЕС и НАТО, с фокус върху защитата на българския национален интерес;
- Подкрепа за укрепването на колективната отбрана на НАТО и задълбочаване на сътрудничеството ЕС-НАТО и ЕС-САЩ;
- Отстояване на принципа на единодушие при вземане на решения по ключови въпроси в ЕС;
- Подкрепа за справедлив и траен мир в Украйна, основан на международното право;
- Активна подкрепа за европейската интеграция на Западните Балкани.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2878
24
20.04 2026 в 15:41
Аз лично се чувствам както Маги е казала по долу, не си струва да се реве за народ който 35 години настъпва една и съща мотика. Едно време крещяхме по площадите, че "45 години стигат", а то минаха още 35 и все същото.
Този път поне носталгията ми се излекува завинаги.
2878
23
20.04 2026 в 15:30
4261
22
20.04 2026 в 15:23
Само общи приказки и нито дума за коремните на лост?
17472
21
20.04 2026 в 14:35
- "Активно участие във формирането на политиките на ЕС и НАТО, с фокус върху защитата на българския национален интерес" чете се като диалог с Русия
- "Отстояване на принципа на единодушие при вземане на решения по ключови въпроси в ЕС" чете са като опазване правото на вето на троянските коне в ЕС
- "Активна подкрепа за европейската интеграция на Западните Балкани" чете се като още троянски коне в ЕС
- "Подкрепа за справедлив и траен мир в Украйна, основан на международното право" чете се като спиране на кранчето към Украйна
5
20
20.04 2026 в 13:53
3090
19
20.04 2026 в 13:41
2985
18
20.04 2026 в 13:31
На глупаците не ви пука. Но на хората с повече от 1-2 неврона в главите им пука. Ако и да са чак в Германия. Щото могат да погледнат и по-надалече от върховете на носовете си. Сеш'се, нали? Или не много? ;)
110
17
20.04 2026 в 13:28
-4585
16
20.04 2026 в 13:17
Прегрупираха се ,а на есен ще си сложат и президент комунист !
Населението ще остане все така просто !
Благодарности на Простака бойко борисов , че разби държавата ни с Диктаторският си Режим от мафиотски тип ,отслаби я и докара пунит на власт в България !
2005
15
20.04 2026 в 13:11
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му