Държавата започва проверки заради колосалния брой хора с ТЕЛК - оценка от експертна лекарска комисия при увреждания и хронични заболявания, които намаляват трудоспособността. На база на тези решения пациентите получават обезщетения и имат право на облекчени условия на труд.
В България има близо 800 хиляди граждани с ТЕЛК. Толкова ли сме болни като нация, попита риторично социалният министър Борислав Гуцанов в интервю за bTV.
Социалното и здравното министерство правят работна комисия, която ще оцени защо броят на издадените ТЕЛК решения е толкова висок. Според Гуцанов не е логично цифрата да е толкова висока.
Увеличено майчинство?
Майчинството през втората година да стане 1100 лв., е предложил министърът на социалната политика. Министерството ще настоява обезщетението за майките, върнали се по-рано на работа, да стане 75%, а не както е до сега – 50%. Според Гуцанов тази промяна ще стимулира жените да се връщат по-рано на работа. Той уточни, че вярва, че ще убеди коалиционните партньори във властта, че това трябва да бъде направено. Работи за увеличаване на еднократната помощ за раждане на дете.
Помощи за наводненията
Вече са отпуснати пари за пострадалите от наводнението в Царево, за 24 часа са подадени 30 заявления. В „Елените“ предстои да стартира процесът в началото на следващата седмица. „До 1914 лв. могат да получават домакинствата, с нашето решение на МС – още 3000 лв. могат да получават, ако жилището е основно, и още 2500 лв. за покъщнина. Сумарно става 7500 лв.“, каза министърът.


























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4920
12
20.10 2025 в 15:15
6505
11
16.10 2025 в 17:45
А лекарската корупция умишлено поддържа хората полу излекувани за да могат постоянно да имат пациенти които да им кихат кинти и онези да точат от здравната каса клиничните пътеки.
Колкото до ТЕЛК комисиите и там корупцията е на висота и то на блестящо равнище.
4057
10
16.10 2025 в 11:20
4007
9
13.10 2025 в 00:07
6425
8
12.10 2025 в 05:45
6425
7
12.10 2025 в 05:39
6425
6
12.10 2025 в 05:26
5164
5
11.10 2025 в 17:31
-60
4
11.10 2025 в 13:45
7000
3
11.10 2025 в 13:06
Друг е въпросът останалите , защо са занемарили здравето си до такава степен , че да са с ТЕЛК. Всички се хвалят колко са здрави и на лекар не ходят, а после, а туй хронично станало, онуй оттървано и е в четвърти стадий, алкохол домашен се пие в огромни количества с безумно ниско качество, никой не спортува за здрве - или блъска имитирайки Профи или прави глупости без да пита треньор или знаещ.
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му