Ексклузивно Спас Малинов, който оцеля от лавината, която погуби 11 души

Как се изплащат болнични?

OFFNews 16 август 2024 в 03:29 10852 0

Сградата на НОИ

Снимка БГНЕС/Ралица Белчева

Националният осигурителен институт

На хиляди българи годишно се изплащат болнични по различни здравословни причини. Как се изплащат те - накратко: въз основа на представен болничен лист, издаден от медицински орган, и даден на работодателя. Първите два дни се покриват от работодателя със 70% от дневното възнаграждение, а следващите се поемат от НОИ.

Преди 2024 г. работодателят поемаше първите три дни, но с промени в законодателство бе решено за сметка на НОИ да са всички дни след втория. Важно уточнение е, че изплащанията са само за работни дни. 

Така например, ако след втория ден на болничния следват събота и неделя, за тях работникът няма да получи обезщетение. Ако след уикенда предстоят официални празници, НОИ няма да бъде изплатено обезщетение и за тях.

Кой има право

Само лице, което е здравно осигурено и е с валиден трудов договор, има право да получи такъв лист от личния си лекар или здравно заведение. Документът за болничния се предоставя на работодателя за дните, в които служителят не е бил на работа по здравословни причини. 

Как се смята обезщетението - процедура за болничен 

Според Кодекса за социално осигуряване се изплаща 80% от дневното обезщетение.

Всеки служител може да изчисли приблизително колко ще му бъде изплатено, като: 

  • раздели заплатата си по трудов договор на работните дни;
  • изчисли дневното си възнаграждение;
  • извади дните, които ще заплати работодателя;
  • умножите останалите по 80% от дневното си възнаграждение.

Колкото е по-висока заплатата по трудов договор, толкова повече средства ще получи служителят. Важно е да се отбележи, че един календар месец е с 21-22 работни дни. НОИ покрива 80%, като крайната сума зависи както от заплата, така и от сумата, на която е бил осигуряван даден работник за последните 18 месеца.

Кога се издава

Той се издава в деня, в който се установи временна неработоспособност. Не може да бъде издаден с дата, преди да бъде установено заболяването, т.е. предварително. 

Допускат се изключения при следните случаи:

  • когато временната неработоспособност е установена в деня, в който лицето е било на работа. В тези случаи отпускът започва задължително от следващия календарен ден, независимо че той може да е неработен;
  • когато листът е продължение. Тогава болничния започва от деня, в който лицето е следвало да се яви на работа по предхождащия болничен лист, независимо че той може да е неработен за лицето

Личният лекар може да издаде болничен за 14 дни без прекъсване и общо 40 дни на година с прекъсване.

При необходимост служителят може да бъде насочен към ЛКК за издаване на болничен лист и неговото изплащане.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Мариян Карагьозов: Милитаризацията на турската външна политика я изолира