Още в началото на асоциирането ни в ЕС беше либерализиран трудовият пазар в България и доведе до свободната емиграция на стотици хиляди висококвалифицирани и млади специалисти, подготвени в нашата страна, при силно ограничените ни ресурси. Те бяха предоставени на развитите западноевропейски страни-членки. Изтичането на мозъци беше съчетано с изтичане на генетичен потенциал с опустошителни текущи и дългосрочни последствия за икономиката и обществото ни.
Това пише в годишния доклад за 2017 г. на БАН, чиято тема на фокус е "Пътят към Европейския съюз и равносметка от първите 10 години".
Учените от БАН пишат в своя доклад, че за по-ниските от очакваните резултати от нашето членство в ЕС сме
отговорни ние българите и нашите държавни институции.
Според БАН България не е била готова за присъединяване към Европейския съюз. Този факт е бил известен не само на нас, но и на ръководителите на ЕС и на страните-членки по онова време, но тяхното положително решение е било продиктувано от други, неикономически съображения от стратегически характер.
"Нашите политици се предоверяваха на пазарния автоматизъм и не разбраха, че има сфери на дейност в икономиката, и особено извън нея, където никой не може да замени държавата. Допуснато беше масово изтласкване на държавните институции от управлението на икономиката и обществото. Не беше разбрано, че противопоставянето на държава и пазар е вредно, че те могат и трябва да се допълват и подпомагат взаимно. Че най-подходящият подход е регулираната пазарна икономика, както постъпват почти всички развити страни. Болниците и другите здравни институции бяха обявени за търговски дружества", пишат още от БАН.
В годишния доклад се посочва, че публичната ни администрация не е била готова за членството ни в ЕС, тъй като се оказала недостатъчно подготвена професионално, недостатъчно експедитивна, не защитаваща
независимостта си от страничен натиск на държавни институции и корпоративни интереси, а поради мизерното заплащане и податлива на корупция.
Учените от БАН изтъкват още, че Съдебната ни система е била само формално независима. В действителност тя се оказа неподготвена, неекспедитивна в разглеждането на делата, недобре организирана и управлявана, податлива на натиск от изпълнителната власт и от корпоративни интереси, опасно корумпирана.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
7990
11
29.01 2018 в 20:08
9000
9
29.01 2018 в 16:28
9000
4
29.01 2018 в 13:28
България обаче, дава пари извън вноската. Учените са засегнали изтичането на мозъци и на работна ръка. При реална безработица от 8-10% (статистиката не "лови" всички без работа) за България е добре, че тези хора работят извън страната, финансират близките си и инвестират (главно в жилища и техника). На фона на ситуацията отпреди 1944 г., от България обаче изтичат значителни средства - главно към партньорите ни от ЕС, но и към Русия, чрез търговията на едро, банките, комуникациите, енергетиката , добивната промишленост и какво ли не още. Губим пари чрез най-ниското в ЕС, данъчно облагане. В Царство България предимно българи са били собственици на банките и на изброените сектори. Печалбите, съответно инвестициите, са оставали в страната, създавали са работни места и са пълнели бюджета.
12415
3
29.01 2018 в 12:13
Последни коментари
Алфа Рисърч: Българинът е оптимист за личното си благо, но не и за това на държавата
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Главчев на Витоша по ''чистите'' пътеки
Главчев на Витоша по ''чистите'' пътеки