БАН с критика за членството ни в ЕС: Мозъците ни изтекоха, генетичният потенциал е опустошен

OFFNews 29 януари 2018 в 10:27 11226 11

Още в началото на асоциирането ни в ЕС беше либерализиран трудовият пазар в България и доведе до свободната емиграция на стотици хиляди висококвалифицирани и млади специалисти, подготвени в нашата страна, при силно ограничените ни ресурси. Те бяха предоставени на развитите западноевропейски страни-членки. Изтичането на мозъци беше съчетано с изтичане на генетичен потенциал с опустошителни текущи и дългосрочни последствия за икономиката и обществото ни. 

Това пише в годишния доклад за 2017 г. на БАН, чиято тема на фокус е "Пътят към Европейския съюз и равносметка от първите 10 години". 

Учените от БАН пишат в своя доклад, че за по-ниските от очакваните резултати от нашето членство в ЕС сме
отговорни ние българите и нашите държавни институции.

Според БАН  България не е била готова за присъединяване към Европейския съюз. Този факт е бил известен не само на нас, но и на ръководителите на ЕС и на страните-членки по онова време, но тяхното положително решение е било продиктувано от други, неикономически съображения от стратегически характер. 

"Нашите политици се предоверяваха на пазарния автоматизъм и не разбраха, че има сфери на дейност в икономиката, и особено извън нея, където никой не може да замени държавата. Допуснато беше масово изтласкване на държавните институции от управлението на икономиката и обществото. Не беше разбрано, че противопоставянето на държава и пазар е вредно, че те могат и трябва да се допълват и подпомагат взаимно. Че най-подходящият подход е регулираната пазарна икономика, както постъпват почти всички развити страни. Болниците и другите здравни институции бяха обявени за търговски дружества", пишат още от БАН.

В годишния доклад се посочва, че публичната ни администрация не е била готова за членството ни в ЕС, тъй като се оказала недостатъчно подготвена професионално, недостатъчно експедитивна, не защитаваща
независимостта си от страничен натиск на държавни институции и корпоративни интереси, а поради мизерното заплащане и податлива на корупция. 

Учените от БАН изтъкват още, че Съдебната ни система е била само формално независима. В действителност тя се оказа неподготвена, неекспедитивна в разглеждането на делата, недобре организирана и управлявана, податлива на натиск от изпълнителната власт и от корпоративни интереси, опасно корумпирана.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    7990

    11

    researcher

    29.01 2018 в 20:08

    За държавата не знам, ама на БАН отдавна са му изтекли мизъците! Докладът е пълен с очевидни и за гимназист констатации - за съдебната система, емиграцията и т.н.От друга страна лъщи и тенденциозният извод, че виновно ни е членството в ЕС. Май тези академици са на хранилка при тези, които ни убеждават колко много ни е отнела демокрацията. Ако БАН си пенсионират 70+ годишните академици, току виж мозъците им да се върнат обратно.

    9000

    9

    Petio Petkov

    29.01 2018 в 16:28

    Г-н Дронел, прав сте за еврофинансирането през последните няколко години - наистина е доста по-голямо от 1,4 млрд. Опитал съм се да дам осреднена стойност за 10-те години. Първите 5 години средствата са по-скромни - 2007 - 640 млн.евро, 2008 - 830 млн., 2009 - 950 млн., 2010 - 1,14 млрд., 2011 - 1,08 млрд., 2012 - 1,6 млрд., 2014 - 2,1 млрд. (Money.bg), 2015 - 2,3 млрд. (Дойче веле), 2016 - 2,345 - (сайта на ЕС - България). Иначе сме на първо място като % от БВП - 5,33, но то е колкото за радост, толкова и за плач заради твърде ниското ниво на този показател.

    9000

    4

    Petio Petkov

    29.01 2018 в 13:28

    При вноска от 400 милиона евро, получаваме около 1,4 милиарда годишно чрез еврофондовете. Дотук добре. Част от парите се връщат в ЕС чрез внос на стоки и услуги.
    България обаче, дава пари извън вноската. Учените са засегнали изтичането на мозъци и на работна ръка. При реална безработица от 8-10% (статистиката не "лови" всички без работа) за България е добре, че тези хора работят извън страната, финансират близките си и инвестират (главно в жилища и техника). На фона на ситуацията отпреди 1944 г., от България обаче изтичат значителни средства - главно към партньорите ни от ЕС, но и към Русия, чрез търговията на едро, банките, комуникациите, енергетиката , добивната промишленост и какво ли не още. Губим пари чрез най-ниското в ЕС, данъчно облагане. В Царство България предимно българи са били собственици на банките и на изброените сектори. Печалбите, съответно инвестициите, са оставали в страната, създавали са работни места и са пълнели бюджета.

    12415

    3

    senester

    29.01 2018 в 12:13

    Тези "лидери",за които е предназначена статията,ми се струва,че едва ли могат да четат гладко
     
    X

    Тодор Живков - герой в италиански филм за Берлингуер