

Знае ли българинът как се смята дължина на окръжност, се пита в "задачата" на Наука OFFNews.
Вероятно сте срещали в социалните мрежи изявления от вида: „Още един ден не ми потрябва Питагоровата теорема” или недоволни въздишки на ученици и родители, че в училище има твърде много математика.
Математиката е нужна. Тя е едно от нещата, което е развило мозъка ни и ни е направило човеци. Тя е инструментът на физиците, с който разбират света около нас, а също и на инженерите, които ни го правят по-приятен и възможен.
Математиката ви трябва например, за да „станете богати”.
Вижте кадъра по-горе от популярното шоу - възможно ли е съвременният българин да не знае, че дължината на окръжност е равна на диаметъра ѝ по „вълшебното” число пи, нещо известно и древните египтяни? Или пък всеки знае наизуст от шести клас c = π . d, без да му хрумне, че ако c/d=π, то d/c=1/π? Реципрочна стойност, вероятно още едно понятие от шести клас, което мнозина се гордеят, че са забравили.
Трябва ли ни да учим математика? Да. Ето няколко причини:
1. В бита винаги трябва да се изчисли нещо
Какво ли не ежечасно трябва да пресмятаме - кой заем е най-изгоден, колко сол трябва да добавим в супата, колко бензин ни е необходим, за да отидем до морето, в колко трябва да настроим будилника, за да закусим и да стигнем навреме, как да си поделите с приятели таксито или вечерята и за какво ли не още. На калкулатора няма бутон "за колко часа да настроя будилника" или "кой кредит е по-изгоден".
2. Математиката ни помага да развием логическото си мислене
Трудни задачи има не само в уроците по математика, но и в живота и то много често. С помощта на математиката се научаваме да разсъждаваме, да извличаме заключения с помощта на логиката и да вземаме правилните и разумни решения.
3. Усъвършенства способността да се мисли абстрактно и концептуално
Математиката развива най-общо интелектуалните способности - уменията за анализ и обобщения, абстрактно мислене и способност да се мисли с концепции.
Знаем, че една капибара плюс две капибари стават три капибари. Макар че малцина, решаващи тази задача, са виждали на живо капибара. Именно математиката ни учи да правим проекции, да оперираме с неща, които реално нямаме.
Тя ни учи да обобщаваме, т.е. да анализираме отделен случай и да намерим връзка с общия порядък - от частното към общото.
4. Помага да правим прогнози и планове
Използваме входящата информация в реално време, за да планиране дългосрочното или краткосрочното си бъдеще. Можем да изградим алгоритъм от действия, които да изпълняваме в бъдеще, а за това нужни изчисления. И качеството на планирането силно зависи от нашите математически способности.
5. Добре платена работа
Съвременното общество предполага технология. Компютри, интернет - всичко това се основава на математиката. Невъзможно е да живеете в информационното общество без да знаете основни математически правила.
Притежавайки знания по математика, вие ще получите огромно предимство и шанс за интересна и достойно платена работа.
Може би някой ще каже, че има професии, които не се нуждаят от математика. Интересно кои? Лекар - не би могъл без математика ще изчисли дозата на лекарствата, един спортист - ако разбира от математика, може да подобри резултатите си (вж "Ефектът на Магнус или защо и футболистите трябва да знаят физика").
Може би ще станете богат и някой друг ще смята вместо вас? Много вероятно е да ви измамят, ако не знаете математика - тя е нужна най-малкото за контрол.
Без математика не може.
Не казвам, че трябва да знаете всичко перфектно, но е необходимо да можем да се ориентирате в математиката поне на средно ниво.
А вие как мислите?
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
25215
2
22.10 2018 в 16:07
7671
1
22.10 2018 в 14:50
Последни коментари
Grigor Arssov
Дилов искал да издигне Радев за президент, но той му отказал
ivosav
Целият кабинет избяга от парламентарен контрол
Petio Petkov
Ангелов: Парламентът да избере нов оперативен щаб още днес
Човека
ГЕРБ изпревари Демократична България за комисия за Росенец
zuljin
Признаха Дерек Шовин за виновен за смъртта на Джордж Флойд
Окомер
Оперираният Борисов на обиколка из болнични стаи: И аз ората ми викаха: ''Не оди да риташ топка'', обаче акъл не расте (видео и снимки)