Иван Гранитски стана член-кореспондент на БАН. Издателят и бивш агент на Държавна сигурност бе номиниран в областта "Творци на изкуството и изкуствознание" и днес бе избран от Събранието на академиците на Академията.
От БАН той е представен като "ярък общественик със значимо присъствие в творческия живот на България. Той е автор на 35 книги – поезия, литературна критика и публицистика".
За Комисията по досиетата Иван Йорданов Димитров (Гранитски) е агент Огнян, регистриран на 24 септември 1983 г., когато е 29-годишен. И личното, и работното му дело са предложени за унищожаване през февруари 1990 г. Името му е осветено като агент на бившата Държавна сигурност в решение на Комисията от ноември 2008 г.
Пет години след предложението за унищожаване на досието Гранитски става генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ), но остава на поста само година - от юни 1995 до юни 1996 г.
Роден е през декември 1953 г., завършил е журналистика в Софийския университет (1979) и става член на Съюза на българските писатели. Шест години след дипломирането си вече е заместник-главен редактор на "Литературен фронт". През 1991 г. става главен редактор на списание "Черно и бяло". През 1997 г. създава издателство „Захарий Стоянов“, ръководи и списание „Везни“.
Една от кандидатурите за член-кореспондент в областта "Творци на изкуството и изкуствознание" беше тази на бившия министър на културата и настоящ председател на Комисията по култура и медиите към Народното събрание Вежди Рашидов (ГЕРБ). Още преди гласуването Рашидов коментира пред сайта "Епицентър" предстоящия мълчалив отказ с думите "Обидно ми е!".
Не бе избран и друг кандидат в тази област - бившият ректор на Софийския университет проф. Боян Биолчев.
Кои са и останалите определени днес за член-кореспонденти и как БАН ги представя
В областта на „Биологичните науки“: проф. дбн Димитър Асенов Иванов
Научните му приноси са свързани с палеоботаниката и палеоклимата. Изследва растителността и климата на България и Европа в периоди от преди 23 милиона години до наши дни. Има 265 начуни труда, 815 цитирания, h-индекс – 13.
В областта на „Медицинските науки“: проф. д-р Асен Рачев Гудев, дмн
Научните му приноси са свързани с кардиологията: диагностика, лечение и профилактика на атеросклеротичните, сърдечно-съдови заболявания, проучване на имунните механизми на атеросклерозата и оксидативния стрес. Има 163 научни труда, 1966 цитирания и h-индекс – 12.
В областта на „Хуманитарните науки“: проф. дин Александър Григоров Костов
Научните му приноси са свързани със стопанската история на Балканите през XIX век и до Първата световна война, по-конкретно върху особеностите на модернизацията и европеизацията на региона. Има 85 научни труда и 130 цитирания.
В областта „Творци на изкуството и изкуствознание“ освен Гранитски има още един нов член-кореспондент: проф. дни Мила Христова Сантова
Научните ѝ приноси са свързани с фолклористиката, изкуствознанието, етнологията и културната антропология. Има 164 научни труда и 122 цитирания.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
5700
1
11.10 2018 в 22:09
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)