Златен нагръдник от Критско-микенската култура от късната бронзова епоха е намерен случайно в Габровския Балкан. Находката е от средата на II хилядолетие пр. н. е. и е уникална и ценна за археологическата наука.
Микена, една от най-древните цивилизации в Европа, оставя своя отпечатък дори далеч от пределите си. Античният град, който дава име на тази догръцка култура, е разположен на 90 км от Атина, но негово влияние се открива и в сърцето на Балканите. В Габровския Балкан е открит уникален артефакт – златен нагръдник от късната бронзова епоха, който свидетелства за микенското влияние върху тракийските племена в региона.
Историята на откритието
Нагръдникът е намерен случайно през 2001 г. от Иван Стоянов, диригент на Габровския камерен оркестър. По време на поход в Стара планина, на връх Голям Кадемлия, той забелязва как артефактът се подава от земята. Осъзнавайки значимостта му, Стоянов го предава на Регионалния исторически музей в Габрово като дарение, с цел да подпомогне развитието на историческите изследвания и местния туризъм.
Уникалността на нагръдника
Нагръдникът е изработен от чисто злато и е единствен по рода си, без аналог в България или на Балканите. Експертите смятат, че е свързан с ритуалите на тракийските племена кробизи и артакии, които са обитавали района през средата на II хилядолетие пр. н. е. Според археолога Росен Йосифов, стойността на този артефакт е неизмерима – както историческа, така и материална, достигайки няколко милиона евро.
Как е стигнал до Балканите?
Макар Микена да се намира в южна Гърция, историците предполагат, че микенските кораби са плавали по река Дунав, пренасяйки културно влияние и артефакти. Микенско присъствие е установено и в други райони край Дунав на днешна българска територия.
Значението на дарението
Росен Йосифов подчертава уникалността на жеста на Иван Стоянов. Въпреки че дарителството в наши дни е рядкост, този акт показва ангажираността на културния деец към съхранението на историята. Нагръдникът, изложен в музея, е не само безценен експонат, но и доказателство за връзката между древните цивилизации и тракийските култури.
Източник: БГНЕС
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1005
2
01.01 2025 в 15:46
1000
1
31.12 2024 в 13:46
На 23 години ли да разбираме, че е?
Последни коментари
Борисов: Другият вариант беше да повторим сглобката, когато Петков и Пеевски бяха заедно
Пеевски публикува част от чатовете си с Кирил Петков
ГЕРБ върна в МВР шефа на биячите на протестиращи
Борисов: Другият вариант беше да повторим сглобката, когато Петков и Пеевски бяха заедно
ГЕРБ върна в МВР шефа на биячите на протестиращи
Пеевски публикува част от чатовете си с Кирил Петков