
"Благодаря на всички, които ще се радват на този прекрасен обект, защото той не е наш, той е на всички софиянци, да ви е честито – тук да си правите младите хора своите купони, тука да се веселите, имате амфитеатър, да се пеят песни, да танцуват хората, да се радват и да пазят това, което сме направили".
С тези думи министърът на културата Вежди Рашидов откри Античния комплекс „Сердика” на столичното Ларго пред десетки министри, специалисти в областта на археологията, историята и строителството, и журналисти.
Там беше и Бойко Борисов, който заяви, че навремето са унищожени редица археологически обекти в центъра на града, защото върху тях са били построени сгради, които са заличили останките, той обаче е накарал метрото да мине на 27 метра под земята, именно за да не се затрие и останалата част от наследството ни.
"Там, където свършва сега музеят, започва 37 кв. метра мозайка - уникална по своята същност, която догодина ще планираме и ще продължим да развиваме този музей. Сдаваме на София поредния обект, да му се радват софиянци и всички, които дойдат тук. Ще продължим нататък - Пловдив, Стара Загора Бургас, Варна, защото има толкова места, които да показваме в туризма", коментира премиерът.
Рашидов пък добави, че нито една друга европейска столица няма подобен уникален обект, освен, разбира се, Рим: "Това го проверих, мога да го казвам. Оттук император Константин Велики се е провикнал: „Сердика, моят Рим!“
"Този обект го изстрадахме. Знаете, че две години работихме по проект, с който кандидатствахме в МРРБ. За щастие спечелихме проекта. Защо беше труден обектът? Една година и половина археолози, над 100 души, проучваха най-долния слой, след това подадохме оставка, около 2 години обектът бе покрит с найлони. Но слава на Бог, след като дойде вторият кабинет "Борисов", една от първите задачи беше Ларгото да завърши успешно. Успешно в смисъл да не загубим до 2015 г. над 10 млн. европейски пари", каза той.
Лиляна Павлова, която също беше там, заяви, че в периода 2007-2013 страната ни е получила от Европа 280 милиона лв., които е дала за културно-историческото ни наследство и туристически атракции. През новия програмен период се очаква да получим над 200 милиона отново за реставрации и ремонти на крепости и исторически обекти.
Проектът при Ларгото струва над 15 милиона лева и се разделя на две части: зоната на площад „Независимост”, с площ 4 850 кв. м., и зоната под бул. „Мария Луиза”, с площ 3 150 кв. м.
Откритата археологическа зона между бул. „Мария Луиза” и ЦУМ е с площ около 7000 кв. м. Това е пространството между Централния подлез с храма „Света Петка Самарджийска“ и северния вестибюл на Метростанция ІІ-8, което е разделено на три площадни нива. Така се оформя големият подземен музей на открито, който показва три квартала на Антична Сердика.
Под стъклените куполи се намира сцена за театър, концерти и други събития, с място за многобройна публика, а гръб на сцената са останките от Антична Сердика. Замисълът е пространството да бъде изцяло за култура.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10902
5
20.04 2016 в 18:38
77928
3
20.04 2016 в 14:44
Което, според думите на Веждито, е сигурен признак че НЕ съм платен....деба късмета...
Последни коментари
Johnny B Goode
Експериментални стрелби в Шабла с преносим зенитно-ракетен комплекс Стрела-3
dolivo
Много шум за нищо! ''Лукойл'' все пак ще ползва руски петрол още година
dolivo
Много шум за нищо! ''Лукойл'' все пак ще ползва руски петрол още година
dolivo
САЩ поставиха ултиматум на Украйна. Какво значи това?
WOW
Експериментални стрелби в Шабла с преносим зенитно-ракетен комплекс Стрела-3