Над 82% от българите притежават собствено жилище. Средният показател за страните от ЕС е 70 на сто, показва анализ на Евростат за жилищния фонд.
Повече от половината от хората у нас - 54,5 на сто, живеят в къщи, а 45,5% обитават апартаменти.
Броят на селата у нас през миналата година е бил малко под 5000, като 157 села са били изцяло без население, а в 1148 са живеели между 1 и 49 души. Градовете у нас са били 257, а тези с над 100 000 души - шест. Въпреки това в тези шест града са живеели около 34 процента от населението на страната.
Средният размер на жилищната площ, която българинът е обитавал, е била около 72 кв. м.
Как е в Европа
В Европейския съюз 69.3% живеят в собствени жилища, а 30.7% са наематели. През 2016 г. повече от половината (57,5%) от населението на ЕС живее в къщи и 41,8% в апартаменти.
Във всяка държава-членка на ЕС има повече собственици, отколкото наематели на жилища. Най-голям дял от населението, притежаващо свое жилище, е регистрирано в Румъния - 96 на сто. Следват Литва с 90.3%, Словакия с 89,5% и Унгария с 86,3 на сто.
На другия край на скалата са Германия - 51.7% собственици, Австрия - 55 %, Дания с 62%, Великобритания 63.4%, и Швеция с 65,2 на сто.
Най-голям дял от населението живее в къщи в Ирландия и Обединеното кралство, най-малък в Испания и Латвия.
Следете новините ни в :

















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
18284
3
03.11 2017 в 15:20
18415
2
03.11 2017 в 13:46
18005
1
03.11 2017 в 11:58
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие
Украйна ще нанася превантивни удари по обекти, които Русия използва за военни цели, заяви Зеленски
МРРБ обяви новите цени на винетките, влизат в сила от 1 август