Казахстанската национална компания АО KazMunayGas участва в търга за закупуване на базираната в България рафинерия на руското ПАО „Лукойл", твърдят двама души, запознати с преговорите, съобщава „Блумбърг", предаде 24 часа.
Ако офертата ѝ бъде одобрена, компанията заявява, че ще предоставя казахстански петрол на рафинерията при възможно най-добри условия.
Litasco SA, основният акционер на „Лукойл Нефтохим Бургас" АД, и неговият филиал вече са приели обвързващи оферти от няколко потенциални купувачи, сред които е и KazMunayGas, казаха те, като помолиха да не бъдат назовавани, тъй като преговорите са частни. Казахската компания обсъжда финансирането на потенциалното придобиване с Vitol Group, най-големият независим търговец на петрол в света и основен играч в Казахстан.
KazMunayGas очаква процесът на продажба да отнеме около месец, каза един от хората. Цената може да бъде около 1 млрд. долара и въпреки че Litasco не е подложена на санкции, условие за продажбата е гаранция, че парите няма да бъдат преведени на Русия, каза лицето.
KazMunayGas, Лукойл и Министерството на енергетиката на България не отговориха на запитванията за коментар. Говорител на Vitol отказа коментар.
През 2023 г. България реши да забрани вноса на руски петрол в съответствие с подобни стъпки в цяла Европа след инвазията в Украйна. В резултат на това делът на суровия петрол от Казахстан, преработван в страната, нарасна до около 40%, а останалата част идва от Близкия изток.
Лукойл, втората по големина петролна компания в Русия, обмисля продажбата на най-голямата рафинерия в Югоизточна Европа и свързания с нея бизнес за продажба на горива в България от 2023 г., като се позовава на „дискриминационни закони и други несправедливи, пристрастни политически решения спрямо рафинерията".
Унгарската компания Mol Nyrt. също участва в търга за българския завод, заяви унгарският министър-председател Виктор Орбан през декември. Mol отказа да коментира изявлението му.
KazMunayGas търси подкрепа за офертата си от българското правителство с аргумента, че рафинерията е проектирана да преработва руски петрол със сходно качество с казахстанския, казаха хората. Ако офертата ѝ бъде одобрена, компанията заявява, че ще предоставя казахстански петрол на рафинерията при възможно най-добри условия, като твърди, че другите предложения не могат да предложат такива стабилни доставки, твърдят запознатите.
Българското правителство „следи процеса отблизо, но не може да има пряко участие в смяната на собствеността, тъй като в момента има един мажоритарен частен собственик", заяви министърът на енергетиката Владимир Малинов пред репортери на 23 декември.
По-рано KazMunayGas и „Лукойл" се договориха да инвестират в разработването на петролни находища в Каспийско море. Лукойл притежава и 5% дял в ръководеното от Chevron петролно предприятие Tengiz, Tengizchevroil, и 13,5% дял в Karachaganak Petroleum Operating B.V. в Казахстан, отбелязва изданието.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
815
7
08.01 2025 в 11:34
22258
6
08.01 2025 в 08:25
Нали сме враг официонално, дръжте подобаващо
10212
5
08.01 2025 в 01:01
515
4
07.01 2025 в 22:51
1030
3
07.01 2025 в 22:15
1030
2
07.01 2025 в 22:14
Само да не стане като навремето с китайчета дето даваха 2 милиарда със бъдещите инвестиции!
И накрая я продадоха на ''да живее приключението'' за 230 млн. с участието на синчето на ''царчето'' ако не се лъжа.. :((
7525
1
07.01 2025 в 22:08
унгарците са равни на руснаци, азерите - на турци.
Казахите имат дълъг опит на работа както с големите фирми, така и с големите държави - и остават независими.
Последни коментари
Гьоринг и Луфтвафе ли вдъхновиха Нинова за логото на новата ѝ партия?
Зелен билет два дни в София заради мръсния въздух
Панагюрското съкровище не е в опасност в музея Getty в LA, казаха от МК
Гьоринг и Луфтвафе ли вдъхновиха Нинова за логото на новата ѝ партия?
Тръмп разбира Русия за Украйна, иска страните в НАТО да отделят по 5% за отбрана