Путин: Бившият шеф на ФБР е действал като Сноудън, може и на него да дадем убежище
Бившият директор на ФБР Джеймс Коми е действал като Едуард Сноудън. Ако му трябва убежище, ще му предоставим. Това обяви руският президент Владимир Путин по време на т.нар. "пряка линия", в която отговаря на въпроси на граждани.
Коментарът на Путин дойде в отговор на въпрос за разследването за руска намеса на изборите в САЩ.
"Ние имаме свое мнение, многократно сме го изразявали", каза Путин, като подчерта, че до момента не са показвани никакви доказателства за руска намеса.
Много е странно, че бившият шеф на ФБР е записал разговора си с президента и след това чрез свой приятел го е предал на медиите. С какво се отличава от Сноудън? Тогава той е правозащитник, а не служител на ФБР, заяви Путин и допълни, че ако Коми има нужда от убежище, Русия ще му предостави.
Продължавайки коментара за разследването за руска намеса на изборите в САЩ, Путин подчерта, че САЩ се месят навсякъде по света.
"Където и да си поставите пръста върху глобуса, там ще има американски интереси, американска намеса. Ние имаме собствено мнение и открито го заявяваме, но не водим подривна дейност", каза той, като подчерта, че всички са наясно с намесата на САЩ по света, но никой не иска да се кара с американците.
Отношенията със САЩ
Сред внимателно подбраните въпроси, които задават на Путин в ефир, беше и въпрос на американски гражданин, който обяви, че е русофил и попита руския президент как може да се пребори русофобията.
"Това, че в САЩ има русофобия, се вижда. Смятаме, че това е в резултат преди всичко от изострянето на вътрешнополитическите борби в САЩ", подчерта той, като допълни, че по този въпрос няма какво да се направи.
Путин заяви, че Русия има желание за подобряване на отношенията със САЩ и има теми, по които Москва трябва да работи заедно с Вашингтон.
По думите му сред тези въпроси са контрола на разпространението на оръжията за масово унищожение, борбата с бедността, екологичните проблеми, борбата с тероризма.
Путин подчерта, че въпреки изразеното мнение от страна на американския президент Доналд Тръмп по екологичните проблеми и желанието му да оттегли САЩ от Парижкото споразумение за климата, той не е отказал да обсъжда въпроса.
Като голям проблем Путин посочи борбата с бедността, като подчерта, че именно бедността е един от източниците на радикализъм и тероризъм.
Със САЩ работихме заедно за иранската ядрена програма, значи можем да работим заедно, подчерта руският президент и допълни, че разчита на Вашингтон за съвместна работа за Близкия изток и Украйна.
Основната част от "пряката линия" беше отделена за вътрешнополитически въпроси, като в повечето случаи президентът отговори на запитвания за частни случаи.
Путин станал дядо за втори път
За първи път Путин коментира въпроси от личния си живот. Обикновено той старателно избягва такива въпроси, като дори има спекулации за имената на дъщерите му и това с какво се занимават, тъй като президентът отказва сам да изясни този въпрос.
Твърди се, че едната му дъщеря ръководи доходен проект под егидата на Московския държавен университет за изграждане на технологична общност, подобна на Силициевата долина в САЩ. За другата му дъщеря пък се твърди, че живее в Холандия.
По време на "пряката линия" обаче той обяви, че наскоро му се е родил втори внук, а първият вече ходи на детска градина.
Путин все пак допълни, че иска да запази личността на дъщерите и внуците си в тайна, за да могат да водят нормален живот. Той обясни, че дъщерите му се занимават с наука и образование и живеят в Москва, а не в чужбина.
"Разбирате ли каква е работата? Не искам те да растат като някакви принцове по кръвна линия, а искам да израснат като нормални хора", коментира Путин и допълни, че иска внуците му да общуват нормално с други деца.
При включване с въпрос на млада жена, болна от рак, която се оплака, че заради липса на добри специалисти в нейния край, е била диагностицирана твърде късно, Путин разказа, че подобно нещо се е случило и с баща му. Той обясни, че след правилното диагностициране и последвало лечение баща му в крайна сметка не е починал от рак, затова обеща на младата жена да ѝ помогне лично.
Сирия
Новобранци от Волгоград попитаха Путин какви са поуките от операцията в Сирия.
На този въпрос той отговори, че тя е полезна за оценка на най-новите оръжейни системи на Русия, като "опитът от използването им е безценен".
По повод възможността за приключване на конфликта Путин посочи, че се работи за мирно уреждане на споровете между всички страни в него. Президентът допълни, че е необходимо повишаване на боеспособността на сирийската армия и повишаване на равнището на руската база в Сирия, за да може да се води от нея борба с терористичните организации.
Протестите на опозицията
На въпрос за протестите на опозицията и готовността му за диалог с опозиционери Путин обяви, че е готов да говори с всички, които имат желание да подобрят ситуацията в страната, а не да използват трудностите, за да си правят политически пиар и повишаване на политическото напрежение.
По време на „пряката линия“ на екран пред руския президент бяха прожектирани изпратени от зрители чрез SMS въпроси и коментари, част от които особено критични към Кремъл.
"Три президентски мандата, стига толкова!", "Кога ще престанете да нарушавате конституцията?", "Путин, наистина ли смяташ, е народът вярва на този цирк с тези изфабрикувани въпроси?", бяха част от коментарите, които се появиха на екрана.
В края на „пряката линия“, по време на своеобразен блиц контрол, водещите попитаха Путин дали въпросите действително са изфабрикувани, което той отхвърли.
На въпроса кого ще остави след себе си Путин обяви, че това ще изберат руснаците. Попитан дали ще има и следваща пряка линия или това е последната, той отговори, че ако има, със сигурност ще е пряка.
Този път Путин реши да не задава въпроси, които сам е избрал, като посочи, че си е харесал, но те са по-скоро конкретни молби за помощ и ще се опита да разреши проблемите, без да ги споделя в ефир.
15-ата "пряка линия" продължи 4 часа.