OffNews.bg

Обявен е 3-дневен траур за Исмаил Хания, Иран ще бъде домакин на погребалната церемония

Президентът на палестинската автономия Махмуд Абас обяви национален ден на траур за смъртта на лидера на "Хамас" Исмаил Хания. Палестинските знамена ще бъдат развявани наполовина през деня, а Иран обяви тридневен траур и се закани да отмъсти на Израел, съобщава официалната палестинска информационна агенция Wafa.

Междувременно, министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху ще свика днес кабинета по сигурността. Срещата идва след убийствата на лидерите на "Хизбула" и "Хамас", предават израелските медии. 

Лидерът на "Хамас" Исмаил Хания беше убит в иранскaта столица Техеран рано тази сутрин, а командирът на "Хизбула", стоящ зад изстрелването на ракети срещу Мадждал Шамс в окупираните Голански възвишения и смъртта на 12 деца и тийнейджъри, беше убит след израелски удар по обект в южните покрайнини на ливанската столица Бейрут снощи. Това предизвика опасения от по-широка ескалация в региона, разтърсен от войната на Израел в Газа и влошаващия се конфликт в Ливан.

"Хамас" казва, че прощаването с Хания ще се проведе в Техеран в четвъртък и след това тялото му ще бъде прехвърлено в столицата на Катар Доха, където ще бъде погребано. Церемонията ще се състои в националната джамия на Катар, най-голямата в страната.

Хания ще бъде погребан в Лусаил, северно от Доха, в същото гробище, където е погребан основателят на държавата Катар Джасим бин Мохамед Ал Тани.

Кой беше Исмаил Хания?

Хания беше ръководител на политбюро на обявената от САЩ и ЕС за терористична организация "Хамас" от 2017 г. Две години по-късно той заживява в изгнание в Катар. Там той се превръща в лицето на международната дипломация на палестинската групировка, като пътува редовно между Турция, Иран и Катар.

Арабски дипломати го определят като относително прагматичен в сравнение с по-войнствените лидери на "Хамас" в Газа като Яхия Синуар, въпреки че Израел смята цялото ръководство на групировката за терористи заради целта ѝ да унищожи еврейската държава.

Исмаил Хания има важна роля и в развиването на политическите връзки с Иран. Експерти по въпросите на Палестина посочват, че той е водил основните преговори с арабските правителства от името на "Хамас".

Хания става член на "Хамас" от създаването ѝ по време на първата палестинска интифада през 1987. Като младеж той е бил политически активист в Ислямския университет в град Газа. Хания e протеже на основателя на групировката шейх Ахмад Ясин, който е убит през 2004 г.

Той е и един от основните привърженици на създаването на партия около "Хамас", а не само военното крило.

През 2006 г. Исмаил Хания става министър-председател на Палестина в коалиционно правителство с "Фатах". Година по-късно "Хамас" завзема пълен контрол върху Ивицата Газа след въоръжено нападение срещу втората партия в правителството. И досега "Хамас" управлява в Газа, а "Фатах" - в територията на Палестина при Западния бряг.

Реакции след убийството на Хания и на военния лидер на Хизбула Фуад Шукр

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен казва, че прекратяването на огъня в Газа е "наложително" след убийството на политическия лидер на "Хамас", а Германия призова за сдържаност.

На този фон Египет, Турция, Йордания, Сирия и йеменските бунтовници хути осъдиха убийството на Хания и на военния лидер на Хизбула Фуад Шукр. А Иран се закани да отвърне на удара. 

Египетското външно министерство заяви, че ударите подкопават "усилията, положени от Египет и неговите партньори, за спиране на войната в Ивицата Газа" и "показват липсата на политическа воля на Израел за успокояване на ситуацията".

Кайро призовава Съвета за сигурност на ООН да "попречи на ситуацията със сигурността в региона да излезе извън контрол".

Революционната гвардия на Иран се закани, че "убийството на лидера на "Хамас" ще бъде посрещнато със суров и болезнен отговор".

"Иран и фронтът на съпротивата ще отговорят на това престъпление", се казва в изявление. 

Военното крило на "Хамас" пък обяви, че убийството на лидера ѝ е "критично събитие", което извежда битката с Израел на "нови нива" и ще има "големи последици върху целия регион".

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган осъди удара срещу лидера на Хамас Исмаил Ханийе, като го нарече "коварно убийство".

"Ционисткото варварство няма да може да постигне целите си, както го правеше досега", пише Ердоган в социалната мрежа Х.

Сирия също предупреди, че последната ескалация може да "подпали целия регион", а Министерството на външните работи на Йордания определи убийството на Хания за "нарушение на международното право".

Ливан от своя страна очаква "Хизбула" да отвърне на израелския удар, насочен към най-високопоставения военен командир на групировката.

Израел се стреми да покаже, че може да достигне всекиго и навсякъде. Убийства - или опити да бъдат убити - са правени срещу лидери на "Хамас" и ключови оперативни играчи още от основаването ѝ през 1987 г. по време на първото палестинско въстание срещу окупацията на Западния бряг и Ивицата Газа, отбелязва Ройтерс.