Симеонов, прекрасно знаете защо НСО охранява Доган
В началото на седмицата стана ясно, че вицепремиерът Валери Симеонов е проявил необясним интерес за това защо Националната служба за охрана (НСО) охранява Ахмед Доган. Вероятно покрай случая с купуването на мажоритарен дял от ТЕЦ "Варна", лидерът на част от патриотарите в парламента се е присетил за почетния лидер на ДПС в битността му на български гражданин, "свободен да се занимава с икономическа и търговска дейност" (според настоящия лидер на партията Мустафа Карадайъ).
Вицето Симеонов демонстрира върховно държавническо поведение като уведоми целокупната общественост, че е попитал началника на НСО Данчо Дяков "на какво основание се отпускат суми за охрана на г-н Ахмед Доган - частно лице (бизнесмен)!?", а също така от колко години службата охранява Доган, от колко души се състои охраната му и колко струва тя (вторият въпрос се съдържа в първия, но да не издребняваме) и (за трети път) каква е точната изразходвана сума до момента и има ли непосредствена опасност за живота на почетния председател на ДПС.
Разбира се, въпросите са много важни, но не са поставени от правилния човек. Защото Симеонов прекрасно знае отговорите им - та нали точно неговите депутати на 29 юли 2015 година дадоха глас за Закона за НСО, който беше приет от 102 народни представители като само един (един!) е бил "против"? Ако трябва да сме коректни, според архивите на Народното събрание, точно на това гласуване самият Симеонов отсъства, така че можем да сме сигурни, че този един депутат не е бил той.
И ако преди три години "понеделнишките" екзистенциални въпроси все още не са били формулирани в съзнанието на лидера на патриотичната група в парламента, услужливо можем да му припомним какво гласува неговата партия. Според чл. 22, ал 1, т. 4 от ЗНСО охрана се осигурява на:
4. други лица, свързани с националната сигурност, посегателството спрямо които би подронило, отслабило или създало затруднения на властта в Републиката.
Именно по линия на този текст Доган получава охрана. Той преповтаря порочния регламент за работа на службата, който работеше и по времето, когато НСО нямаше закон. Комфортът на Доган беше осигурен по инициатива на вносителите на закона (ГЕРБ и екс депутати на нереализирания политик Николай Бареков от групата на "Български демократичен център - Народен съюз"), а порочната практика беше узаконена със завидно мнозинство.
Трудно е да си обясним защо, след като съмненията около този закон се въртяха именно около този текст (накрая приет на второ четене в комисия на заседание, което не беше обявено за медиите, че чак един депутат тогава ми каза: "Изиграха ви"), патриотично настроената група в парламента е дала гласа си за него и в същото време да се съгласим, че лидерът на групата не е бил наясно с позицията съпартийците си.
Отговорът за това колко струва охраната на Доган и колко души го пазят, можем да го предоставим на г-н Симеонов в аванс: това е класифицирана информация. Точка.
И за да сме напълно полезни на вицето Симеонов в търсенията му, ще дадем едно рамо и с това: като вицепремиер той има достъп до годишния доклад за работата на НСО, който е наличен в Министерския съвет. Такъв доклад правителството приема всяка година, наред с докладите и на останалите специални служби. И ето я податката - единствено този доклад от всички останали не е публичен и то точно защото в него е посочено поименно кой, откога и каква охрана има, колко души го пазят, защо и колко струва това.
Този факт също подсказва, че вицепремиерът би трябвало прекрасно да знае отговорите на поставените от него въпроси. Другото би било чиста проба популизъм.
И е популизъм. Защото истинските въпроси са други. Ако прочетем много внимателно цитирания текст от закона за НСО, би трябвало да се попитаме: е ли Доган свързан с националната сигурност и посегателството над него би ли "отслабило и създало затруднения на властта в Републиката"?
Г-н Симеонов?