Международна група епидемиолози и биолози оспори данните за ефективността на руската ваксина "Спутник V", публикувани по-рано във водещото медицинско списание The Lancet.
Учените поставят под съмнение обявените в него резултати от третата фаза на клинични изпитвания и изводите за ефективността и безопасността на руския препарат срещу COVID-19.
В открито писмо, публикувано също в The Lancet, експертите, сред които има и руски специалист, са направили собствен анализ на оповестената по-рано информация в специализираното издание. Във въпросната публикация обявената от създателя на ваксината институт "Гамалея" ефективност на препарата му надвишава 91%.
Припомняме, че тази публикация се превърна в основен аргумент както за руските власти, така и за политиците от редица страни, вкл. от ЕС, да потвърдят надеждността на руския препарат. Сключени са договори за доставка на ваксината с десетки страни, макар че той официално още не е одобрен от СЗО.
Авторите на критичното писмо изтъкват множество несъответствия в представените данни, както и редица необичайни и подозрителни съвпадения (например, че ваксината е показала почти еднаква ефективност във всички възрастови групи). Те подчертават отсъствието на прозрачност при проведените изпитвания в трета фаза и липсата на ясни правила за провеждането ѝ.
Основното притеснение на учените е свързано с факта, че липсват редица данни за изпитванията, без които според тях не може да бъде дадена обективна оценка на резултатите. По-рано същата група експерти изрази съмнение по публикуваните резултати от 1 и 2 фаза от клиничните изпитвания на "Спутник V".
Разработчиците на ваксината отговориха с отворено писмо в The Lancet, в което отхвърлиха обвиненията.
Руската ваксина "Спутник V" е разрешена за употреба в повече от 50 страни. Освен в Русия, с нея се провежда масова ваксинация в Аржентина и Сърбия. В ЕС тя е все още в период на предварителен преглед от Европейската агенция по лекарствата.
Редица европейски страни заявиха готовност да я закупят, ако бъде дадено разрешение за употреба от лекарствения регулатор.
Към момента единствената страна-членка на ЕС, в която препаратът се поставя, е Унгария. В Словакия покупката на "Спутник V" предизвика политически скандал, а от Словашкото фармацевтично дружество обявиха, че характеристиките на ваксината, която им е доставена, се отличават от описаните в The Lancet. Руската страна отрече това.
Данните, които предоставиха разработчиците на ваксината, не устроиха и регулатора в Бразилия, което предизвика гневна реакция от руска страна. Руското външно министерство нееднократно заявява, че срещу "Спутник V" се води планирана кампания, в която участват западни медии. Основният аргумент в защитата му е точно оспорената от групата учени публикация в The Lancet.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)