Международна група епидемиолози и биолози оспори данните за ефективността на руската ваксина "Спутник V", публикувани по-рано във водещото медицинско списание The Lancet.
Учените поставят под съмнение обявените в него резултати от третата фаза на клинични изпитвания и изводите за ефективността и безопасността на руския препарат срещу COVID-19.
В открито писмо, публикувано също в The Lancet, експертите, сред които има и руски специалист, са направили собствен анализ на оповестената по-рано информация в специализираното издание. Във въпросната публикация обявената от създателя на ваксината институт "Гамалея" ефективност на препарата му надвишава 91%.
Припомняме, че тази публикация се превърна в основен аргумент както за руските власти, така и за политиците от редица страни, вкл. от ЕС, да потвърдят надеждността на руския препарат. Сключени са договори за доставка на ваксината с десетки страни, макар че той официално още не е одобрен от СЗО.
Авторите на критичното писмо изтъкват множество несъответствия в представените данни, както и редица необичайни и подозрителни съвпадения (например, че ваксината е показала почти еднаква ефективност във всички възрастови групи). Те подчертават отсъствието на прозрачност при проведените изпитвания в трета фаза и липсата на ясни правила за провеждането ѝ.
Основното притеснение на учените е свързано с факта, че липсват редица данни за изпитванията, без които според тях не може да бъде дадена обективна оценка на резултатите. По-рано същата група експерти изрази съмнение по публикуваните резултати от 1 и 2 фаза от клиничните изпитвания на "Спутник V".
Разработчиците на ваксината отговориха с отворено писмо в The Lancet, в което отхвърлиха обвиненията.
Руската ваксина "Спутник V" е разрешена за употреба в повече от 50 страни. Освен в Русия, с нея се провежда масова ваксинация в Аржентина и Сърбия. В ЕС тя е все още в период на предварителен преглед от Европейската агенция по лекарствата.
Редица европейски страни заявиха готовност да я закупят, ако бъде дадено разрешение за употреба от лекарствения регулатор.
Към момента единствената страна-членка на ЕС, в която препаратът се поставя, е Унгария. В Словакия покупката на "Спутник V" предизвика политически скандал, а от Словашкото фармацевтично дружество обявиха, че характеристиките на ваксината, която им е доставена, се отличават от описаните в The Lancet. Руската страна отрече това.
Данните, които предоставиха разработчиците на ваксината, не устроиха и регулатора в Бразилия, което предизвика гневна реакция от руска страна. Руското външно министерство нееднократно заявява, че срещу "Спутник V" се води планирана кампания, в която участват западни медии. Основният аргумент в защитата му е точно оспорената от групата учени публикация в The Lancet.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Първа среща между ДБ и ГЕРБ, премиерът може да е от партията на Борисов
Симеон Дянков: Дефицитът в бюджета не е 3, а 8%, няма да се приеме
Симеон Дянков: Дефицитът в бюджета не е 3, а 8%, няма да се приеме
Ако поискат имунитета на Лена Бориславова, ГЕРБ ще гласува против, а Борисов ще седне да гледа декларацията