Израел променя системата си за тестване за COVID-19, обяви на пресконференция на Министерството на външните работи този следобед д-р Ашер Салмон от здравното министерство, главен лекар и бивш зам.-директор на болница "Хадаса" в Йерусалим.
Диагностициране ще бъде разрешено и с антигенни, вместо с РСR тестове, за групи хора, при които няма висок риск от тежко протичане на болестта. Към PCR тестовете ще продължат се придържат медицинските специалисти и хората на възраст над 60 години.
Причината за промяната е "изумителният" наплив от хора, които искат да се тестват с PCR.
"Както знаете, сега се борим с петата вълна. Тя е много различна в почти всеки аспект. Времето, за което броят (на заразените - бел. ред.) се удвоява, е почти три пъти по-кратко, затова очакваме голям брой новозаразени през следващите две до три седмици", предупреди д-р Салмон.
Той посочи, че има промяна в молекулата на вируса, в резултат на което заболяването протича по-леко, по-скоро в горните дихателни пътища, но увери, че това не означава, че страната подценява ситуацията.
"Дори и един от петима - спрямо това, което видяхме досега - да има нужда от прием в болница, болниците ще се препълнят с пациенти след няколко седмици", прогнозира той.
"Проследихме много внимателно какво се случва първо в Южна Африка, а след това и в Европа, най-вече във Великобритания, но и в други страни с разпространение на Омикрон. Към този момент изглежда, че трябва да променим системата си на тестване, не защото досегашната е била погрешна, а по-скоро заради поразителния брой хора, които се опитват да си направят ПСР тест.
Миналата седмица правихме по 200 000 теста дневно при само около 9 милиона души население", каза той, но посочи, че продължаването по същия начин е невъзможно.
Дори и да се остави настрана финансовият въпрос - колко струват всички тези тестове, хората чакат с часове - което не е здравословно за самите тях, а и трябва да минат три, четири дни за резултати, което превръща отговора на властите на новата вълна в "напълно неефективен".
"Заради това обявяваме, че хората, при които няма висок риск от заразяване, основно млади, на възраст под 60 г., при които няма рискови фактори, ще бъдат тествани с антигенни тестове. Разрешаваме масово тестване с антигенни тестове у дома", каза д-р Салмон.
Властите в страната са напълно наясно с недостатъците на бързите тестове, които главният лекар изброи: по-малка достоверност в сравнение с PCR; много хора са склонни да не уведомят институциите при положителен тест; не всеки знае как да борави правилно с тестовете.
"Антигенните тестове са много по-малко достоверни от PCR тестовете, но това е реалността", призна д-р Салмон.
Разрешението ще важи и за учениците в образователната система.
Здравните работници и изложеното на по-висок риск от тежко протичане на болестта ще продължат да бъдат тествани с PCR.
Осигуряват се и лекарства. На заразени с коронавируса, при които протича леко, но пък за тях има допълнителни рискови фактори, които могат да доведат пациента до болница, ще се дават такива.
Д-р Салмон говори и за четвърта ваксинална доза, която здравните власти в страната препоръчват на населението над 60 г. и здравните специалисти. Тя не е задължителна и властите не планират да въвеждат задължителна ваксинация с първа доза. Въпреки че все още не е известно дали четвъртата доза ще има същия положителен ефект, здравните власти в Израел са насърчени от ефекта на третата доза сред първите групи, на които е поставена през лятото на 2021 г. Д-р Салмон ги нарече "впечатляващи" - рязко намаляване на случаите на заразени сред населението с трета, бустерна доза, както и на тежкото протичане на болестта при заразените. Затова и третата доза била разширена за приложение сред цялото население.
На въпроса колко често ще е необходимо поставянето на бустерна дома в бъдеще той отговори: „Мисля, че не по-често от веднъж годишно“. Препоръчва също комбинирането на бустерната доза с ваксина против грип през есента „за всички нас“.
Лекарят е оптимист, че тази година ще е последната пандемична за COVID-19, но се въздържа да потвърди или отрече, че вариантът "Омикрон" е "част от решението" на кризата - т.е. че по-лекото протичане означава, че вече виждаме светлина в тунела, наречен КОВИД-19.
Попитан за ефективността от носенето на маски, той заяви, че това е много евтино средство за превенция, на което показа, че е привърженик.
В момента границите на Израел са отворени за напълно ваксинирани чужденци, но това бързо може да се промени с влошаване на епидемиологичната ситуация. Твърде рано е да се планират туристически пътувания към страната през лятото, защото отсега да се каже каква ще е КОВИД ситуацията тогава - дали границите ще бъдат отворени, дали ще има ограничения и ако да, какви биха били те.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)