Пандемията може да свърши до края на 2022 г., но само в страните, които успешно се борят с вируса. За България тази прогноза не е валидна, каза доц. Михаил Околийски, представител на СЗО за България по bTV.
„Данните, че Омикрон е по-лек са твърде оптимистични. Към този момент видното е, че вирусът много бързо намира неваксинираните хора, което важи също за страни като Германия, Испания и Великобритания, които имат покритие над 80% с ваксини“, каза Околийски.
По думите му фактът, че се заразяват толкова много хора за толкова кратко време, сериозно ще натовари здравните системи и ще доведе до повече хора с по-сериозни усложнения. Той допълни, че ако човек е ваксиниран, вероятността да се зарази с Омикрон е по-малка, но дори и това да стане – заболяването протича много по-леко.
Представителят на СЗО предупреди за опасност от появата на нови видове мутации в страни като България и Румъния, където ваксинационното покритие е ниско.
Доц. Околийски цитира анкетно проучване на СЗО и МЗ, което показва, че едва 12% от българите са истински антиваксъри. По-висок е процентът на хората, които са скептици и имат страхове и нужда от адекватна информация – 50%. „Хората имат нужда някой да говори с тях по емпатичен и топъл начин, трябва да има диалог“, каза той.
На въпрос дали има риск от появата на флурона (комбинация от грип и коронавирус) и у нас, Околийски коментира, че има.
„Сезонният грип, въпреки че е слабо изразен, също е наличен. Двойната комбинация от коронавирус и сезонен грип е още по-смъртоносна и това е тревожно. Преди пандемията губехме около 2000 души годишно заради сезонния грип, въпреки наличието на ваксини и на национална програма, която ги финансира“, подчерта той.
Доцентът коментира и пост ковид ефекта върху психиката:
"Установено е, че около 30% от хората след прекарана коронавирусна инфекция развиват психично заболяване: тревожно разстройство, депресия. Това има опустошителен характер върху възможността да функционираш, човек се чувства с понижена работоспособност, изпитва тревога за утрешния ден, проявяват се симптоми на депресия. Затова е важно да се изгради стратегия за комуникация на риска. В момента работна група в здравното министерство създава такава стратегия, с екшън план как хората да бъдат информирани за ползите от ваксинацията. Предвижда се обучение на общопрактикуващите лекари", съобщи доц. Околийски.
СЗО подкрепя ваксинирането на деца и юноши. Училищата трябва да са последните места, които се затварят при локдауни, затова децата и техните учители трябва да бъдат защитени, посочи още представителят на СЗО у нас доц. Михаил Околийски.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2000
3
10.01 2022 в 10:35
Когато това свърши, ще започнат други процеси, съдебни. И тогава Гебресус, Фаучи и Кунчи ще се наложи да се обясняват.
22558
2
10.01 2022 в 10:18
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
Деспин Митрев
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)