Прокуратурата настоява Николай Малинов да бъде осъден като руски шпионин

OFFNews 19 May 2026 в 12:33 1933 1

Снимка https://rusofili.bg/

Николай Малинов и руския външен министър Сергей Лавров

Софийската градска прокуратура иска отмяна на присъдата на Софийски градски съд от 14 май, с която Николай Малинов беше признат за невиновен по повдигнатото му обвинение за шпионство и за разгласяване на класифицирана информация, представляваща държавна тайна, съобщиха от прокуратурата. Протестът е внесен в Софийски апелативен съд.

Според държавното обвинение постановената присъда е неправилна, което налага нейната отмяна. Също така определя правните съображения за постановяването на присъдата като неясни. След изготвяне на съдебните мотиви, ще бъдат изложени и конкретни аргументи срещу протестирания съдебен акт, отбелязват от прокуратурата.

В края на 2023 г. Николай Малинов беше добавен в списъка "Магнитски". Малинов е бивш народен представител от БСП, впоследствие и ръководител на проруската неправителствена организация Национално движение "Русофили". Той е създател и председател на политическа партия "Русофили за възраждане на Отечеството".

Малинов бе оправдан и по двете обвинения само преди дни. Тепърва предстои и съдията да обяви мотивите си.

Делото срещу него започна в спецсъда през 2021 г., а след като той беше закрит - беше прехвърлено в Софийския градски съд.

Прокуратурата твърди, че Малинов се е "поставил в услуга на чужда организация, за да ѝ служи като шпионин с цел да издаде информация, представляваща държавна тайна". Малинов твърди, че обвинението срещу него е политическо и той няма как да е издавал секретна информация, защото не е имал достъп до такава.

Според разследващите Малинов е работил с близките до бившия генерал от КГБ Леонид Решетников организации "Двуглав орел" и Руски институт за стратегически изследвания. От прокуратурата обясниха тогава, че Малинов е приемал задачи срещу заплащане, свързани с влияние върху вътрешната политика на България, а в докладна записка от Малинов на руски език той пишел за "необходимата геополитическа преориентация на България".

Конкретните прокурорски обвинения срещу Малинов са, че от 9 декември 2013 г. до 9 септември 2019 г. в България и Русия се поставил в услуга на чужда организация - "Руски институт за стратегически изследвания" (Российский институт стратегических исследований) - РИСИ, на срещи с директора Леонид Решетников подписал договор за предоставяне на услуги за търсене, подбор, обработка и предоставяне на материали под формата на репортажи, журналистически коментари, анализи, статии, които отразяват теми и аспекти от вътрешната и външната политика на България, Балканските страни и Европейския съюз.

Целта била Малинов да служи като шпионин, като събира, за да издаде държавна тайна - как ще бъде охранявано въздушното пространство на България в случай на неуспешно реновиране на самолетни двигатели на МИГ-29 от полска компания.

Малинов е обвинен и, че през 2019 г. в София, ж.к. "Дианабад", до бензиностанция, при проведена среща по негова инициатива с българския гражданин С. Ц. С., му съобщил установъчни данни за лице, което не е служител, но е съдействал на Държавна агенция "Разузнаване", както и данни можещи да спомогнат за установяване на служители на ДАНС, които извършват оперативно-разузнавателна дейност. По този начин разгласил държавна тайна.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -1043

    1

    Октим

    19.05 2026 в 12:53

    Не вярвам това да е про*****турата, а е само този (или тези), които я държат на каишка и имат зъб на ру卐ката използвана дамска превръзка от село Славяново и нейните протежета и “колеги“ по национално предателство!
     
    X

    Най-святото семейство: Родът на св. Василий Велики и св. Григорий Нисийски