САЩ и Великобритания нанесоха удари от въздух и море срещу военни цели на хутите в Йемен в отговор на атаките на групировката срещу кораби в Червено море. Това е драматично разширяване на войната между Израел и Хамас в региона, предаде Ройтерс.
Експлозии има в цялата страна, твърдят свидетели, допълва БТА. Президентът Джо Байдън предупреди, че е възможно да бъдат предприети и последващи действия.
Подобно е и посланието на британския премиер Руши Сунак, двамата обявиха началото на ударите с писмени становища.
Поредица атаки заплашват както британски, така и други кораби. Това не може да продължи, се казва в позицията на Сунак.
Освен САЩ и Великобритания, в операцията участват още Австралия, Бахрейн, Канада и Нидерландия. Представител на хутите заяви, че Вашингтон и Лондон ще "платят висока цена" за тази агресия.
Американски служител, пожелал анонимност, е заявил, че ударите се нанасят от самолети, кораби и подводници.
Това се очакваше. Хутите преминаха една червена линия, коментира проф. Владимир Чуков по Нова тв. Той определи ситуацията като тревожна.
Проф. Чуков предупреди, че има опасност бунтовниците да минират района на Червено море. Той очаква разширяване на международната операция в района на Червено море, Арабско море и Персийския залив.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
5
10
12.01 2024 в 10:20
19658
9
12.01 2024 в 10:19
А колко висока цена ще платят, САЩ и УК, не смятам че ще е по висока от няколко милиона за боеприпаси и заплати.
18049
8
12.01 2024 в 09:50
3168
7
12.01 2024 в 09:38
Нападат кораби, после срещу тях имало агресия.
Ами ще има!
2950
6
12.01 2024 в 09:37
1170
5
12.01 2024 в 09:15
24373
4
12.01 2024 в 08:16
Отдавна трябваше да предприемат нещо срещу Иран всъщност.
3028
3
12.01 2024 в 08:10
4025
2
12.01 2024 в 07:35
Какво са си въобразявали?!Че ще тормозят и воюват успешно с ядрен самолетоносач и подводница от клас"Охайо"ли?/само тя,"Флорида",е попиляла с ракети"Томахоук"над 19 важни цели на йеменска територия/.
7450
1
12.01 2024 в 07:28
Цивилизованият свят не трябва да позволява на полуфеодални държави да развалят мира. СССРайхът вече го направи и всички, които му помагат, ще си носят последствията.
Атентаторът от коледния базар в Магдебург получи доживотна присъда
25-има са задържани по аферата 'Баба Алино', сред тях и петима общинари
Задържаха поляк в Бургас, издирван с европейска заповед за арест
Маркет линкс: Правителството губи 5% доверие за месец
Осъдиха бившата първа дама на Южна Корея на 7 г. затвор, приемала скъпи подаръци