Паметникът на мира, дарен от Съветския съюз, е демонтиран в Хелзинки.
Монументът, който се е намирал на улица Хаканиемеенранта, е изпратен за съхранение в музей. Властите ще определят бъдещата му съдба по-късно.
Официално премахването на паметника се обяснява с реорганизацията на движението по улицата и близкия площад.
Паметникът е дарен от съветските власти през 1989 г. и е открит през януари 1990 г., малко след падането на Берлинската стена. Той неведнъж е предизвиквал спорове и е бил обект на вандалски нападения.
Финландия традиционно поддържа тесни контакти с Русия, но след избухването на войната в Украйна тези отношения рязко се влошиха. Според проучванията на общественото мнение повече от половината финландци вече подкрепят забраната за издаване на визи за руснаци. През пролетта страната подаде молба за членство в НАТО - нещо, което не е искала дори по време на Студената война.
След началото на войната съветските паметници започват масово да се демонтират и в балтийските държави.
Следете новините ни в :

















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2760
6
08.08 2022 в 13:41
3995
4
08.08 2022 в 12:33
2945
3
08.08 2022 в 11:09
725
2
08.08 2022 в 10:31
-7757
1
08.08 2022 в 10:29
Атентаторът от коледния базар в Магдебург получи доживотна присъда
25-има са задържани по аферата 'Баба Алино', сред тях и петима общинари
Задържаха поляк в Бургас, издирван с европейска заповед за арест
Маркет линкс: Правителството губи 5% доверие за месец
Осъдиха бившата първа дама на Южна Корея на 7 г. затвор, приемала скъпи подаръци