"Възраждане" опитва да узакони противоконституционни референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
Текстовете срещнаха отпор в пленарна зала и бяха отхвърлени с 20 гласа "против", 100 "въздържал се" и 67 "за" (Радостин Василев, "Възраждане", ИТН и БСП).
Депутатите на Костадин Костадинов предлагат референдуми да могат да се провеждат по въпроси, свързани с държавни и общински бюджети, както и по въпроси, уредени в сключени от Република България международни договори. Именно такъв бе казусът с допитването на проруската партия за еврото, който в същността си касаеше международния договор на България за присъединяване към ЕС, в който е заложено приемането на общоевропейската валута.
В реплика Даниела Божинова от ПП-ДБ изрази съмнение, че "Възраждане" внася промените, за да прокара допитването си за еврото.
Друго екстравагантно предложение в законопроекта е забраната Народното събрание да заседава "до вземане на решение в смисъла, гласуван от народа".
Бързо, лесно, вкусно
"Възраждане" предлага да се улеснят начините за организиране на допитвания и отпадане на минимума от 48 подписа за провеждане на референдум по инициатива на депутати. Към настоящия момент е нужна подкрепата на 1/5 от народните представители. От партията обаче искат допитванията да могат да се провеждат по инициатива на "всяка образувана и регистрирана парламентарна група в НС".
Освен това нужните подписи за иницииране на референдум да паднат със 150 хиляди, настояват депутатите на "Възраждане". Към момента са нужни 200 хил., а в законопроекта се предлага да се намалят до 50 хиляди. Пада от 400 хил. на 100 хил. и прагът за задължително произнасяне на Народното събрание за провеждането на допитване.
Партията предлага още след решение на НС за провеждане на референдум, президентът да няма не месец, а само 14 дни за определяне на датата на допитването. Референдумът трябва да се проведе в срок до два месеца след обнародването на решението на парламента в Държавен вестник. Освен това се предлага да падне и разпоредбата, според която в срок от една година има редовни избори, то допитването се провежда заедно с тях. Този текст е заложен с оглед спестяване на разходи за организиране на вот и заплати на членове на секции и избирателни комисии.
Освен това вносителите искат отпадане на прага, според който резултата от референдума става задължителен и настояват отпадане на разпоредбата, според която допитването е валидно, ако са участвали не по-малко от гласувалите на последните избори за НС. Предлага се и отпадане на другото ограничение и по-конкретно на изискването в гласуването да са участвали по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание, но повече от 20 на сто от гражданите с избирателни права, и ако с "да" са гласували повече от половината от участвалите в референдума, предложението.
Огледално - от партията настояват за по-ниски прагове за провеждането на местни референдуми. От "Възраждане" искат и не Министерски съвет, а ЦИК да провежда изборите. За недействителни бюлетини пък ще се считат и онези, в които "волята на гласоподавателя не е изразено ясно".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10307
2
13.09 2023 в 13:16
2114
1
13.09 2023 в 12:54
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
yoghurt
Дончева: Пеевски беше пробутан на Царя. Той сам се изтегли - щом видя, че няма интерес от НДСВ