Президентът се срещна с патриарх Даниил: БПЦ е една

OFFNews 03 януари 2025 в 15:46 1317 6

Президентът Румен Радев се срещна с патриарх Даниил

Снимка Пресцентър на президента

Президентът Румен Радев се срещна с патриарх Даниил

Българската православна църква – Българска патриаршия е институционалният изразител на източноправославното изповедание в Република България с безспорен исторически принос и огромна роля за националната ни идентичност.

Това заяви държавният глава Румен Радев на среща с Негово светейшество Българския патриарх Даниил и членове на Светия Синод днес на „Дондуков“ 2. Патриарх Даниил запозна президента Радев с последствията от окончателното съдебно решение за възможността за регистриране на паралелна „православна църква“ и с позицията на Светия Синод по темата.

По време на разговора Румен Радев посочи, че Българската православна църква е една и неделима, била е и ще остане духовен стожер в превратностите на многовековната ни история. „Затова и рисковете пред нея следва да се разглеждат като заплахи за националното ни единство и суверенитет“, подчерта държавният глава. По думите на президента въпреки острите политически противопоставяния, държавата чрез своите институции трябва да съумее да гарантира условията за единството на Българската православна църква. Държавният глава подчерта също така решимостта на президентската институция да допринесе за постигането на тази национално отговорна цел.

Изпитанията съпътстват Църквата още от раждането на нейния Основател – Господ Иисус Христос, заяви патриарх Даниил по време на срещата и допълни, че във всяка епоха нейните чеда са били изправяни пред предизвикателства, които са застрашавали самото й съществуване, но тя ще устои до края на времената. Българският патриарх подчерта, че по своята Богочовешка природа Църквата е една и според нейните вътрешни правила на една канонична обсебена територия не може да има две православни църкви. По думите му в това нейно единство тя е допринасяла за единението и съхранението на народа ни.

Надяваме се държавата в лицето на институциите да има мъдростта и държавническото отношение това, което веднъж е постигнато в законодателството, да се запази и да се надгражда, защото това е залог за единението и добруването на народа ни, заяви още Негово светейшество Българският патриарх.

В разговора участваха Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, Варненски и Великопреславски митрополит Йоан, Неврокопски митрополит Серафим, Старозагорски митрополит Киприан, Мелнишки епископ Герасим и доц. д-р Мария Кьосева, юридически съветник на Светия Синод.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -5374

    6

    Владè

    04.01 2025 в 14:25

    Православните скотове...
    цитат

    438

    5

    user4eto

    03.01 2025 в 22:42

    Срещнали се двен дявослки изчадия.
    Нищо добро няма да излезе от това.

    -1885

    4

    Козин Човков

    03.01 2025 в 19:15

    Резидентът се срещнал с ересиарха. И какво следва от това?

    1530

    3

    Ivan

    03.01 2025 в 19:01

    Хвани кратунковеца Радев, па удАри попо Данил! Една куккувица ги е поставила за мътене у гнездото на БКП. Фатмака Радев бе навикан от полк. Гундяев навръх 3-ти март,щото припознал финландци, румънци и украинци като "освободители" на България. Червенокосата пар...я, в ролята на вицепрезидент тръгна да целува у...я на попо, на пистата за кацане... Е, те това е светската и духовната власт у нас! Па дедо Данил е възпитаник на филиала на една от школите на КГБ, по професионални направления-Москалската духовна семинария. То, и оня другият, пцовисалият Неофит-и той там бе щудирал мръснишко-богословски науки.

    -1080

    2

    Октим

    03.01 2025 в 18:06

    Интересно ми е какво общо с България имат двете ру卐ко-крепостни отрепки от заглавието, макар и да заемат две от най-високите длъжности в страната?

    4643

    1

    Того

    03.01 2025 в 17:24

    Конституция на Република България: чл. 13. (1) Вероизповеданията са свободни.
    (2) Религиозните институции са отделени от държавата.
    (4) Религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да се използват за политически цели.