Патриарх Кирил: Руско-турската война е заради братската солидарност, а не от политически цели

OFFNews 03 март 2018 в 21:57 10139 7

Министър-председателят Бойко Борисов се срещна с Московския и на цяла Русия патриарх Кирил, който е на посещение в България по случай 140-годишнината от освобождението на страната от османска власт, съобщава правителствената пресслужба.

“Имаме прекрасни отношения между двата народа и Вашето присъствие в днешния ден го потвърждава, за което Ви благодаря”, каза българският премиер.

Той посочи, че освен Освобождението и националния празник на страната, България днес отдава почит и към загиналите воини в Руско-турската война, най-много от които са от Русия.

Версията на патриарх Кирил за Руско-турската освободителна война

Руският патриарх Кирил подчерта, че в Руско-турската освободителна война Русия е била водена от разбирането, че българите са братски, православен народ, а не от политически цели.

“Това показва, че православната вяра е огромна духовна сила”, каза руският патриарх и отбеляза, че на Шипка днес е видял жива тази традиция.

„Смятам, че тази традиция, която произлиза от дълбините на народния живот, е велика сила. Дай Боже, тази сила да запази завинаги единомислието на нашите народи, а междудържавните отношения да се определят, отчитайки истинските настроения на хората“, посочи патриарх Кирил, отбелязвайки "отличните братски отношения между православните църкви на България и Русия."

Борисов очаква "православието да води народите ни към добри дела"

Премиерът Бойко Борисов заяви, че във времето, в което е министър-председател на България, правителствата са отпуснали над 140 млн. лв. за ремонт и изграждане на нови православни църкви и манастири.

“Продължаваме, доколкото Господ ни дава сили и възможности, колкото може да направим за Църквата. Такива светини като Бачковския, Троянския, Рилския манастир, толкова много църкви, включително взривени в онези времена, изградихме, реконструирахме, ремонтирахме, изписахме наново и това българският народ го уважава”, посочи Борисов и допълни, че разчита много православието да води народите ни към добри дела.

Министър-председателят информира патриарх Кирил и за основния приоритет на Българското председателство на Съвета на ЕС – Западните Балкани:

“Искаме да свържем всяка една столица с другата, да изградим пътища, жп линии, дигитална инфраструктура. Нашата политика за Балканите не е насочена срещу нашите големи съседи – нито срещу Турция, нито срещу Русия. Точно обратното – ние разчитаме, че заедно със съседите, с цяла Европа ще работим не само за нормализиране на отношенията, а да градим и да дадем възможност на нашите народи да живеят в мир и свобода, в благоденствие. Без Бог нищо не можем да направим и не се и опитваме”, каза Борисов.

Премиерът отправи и благодарности към президента на Руската федерация Владимир Путин и министър-председателя Дмитрий Медведев за поздравленията по случай националния празник на България.

На срещата присъства и българският патриарх и Софийски митрополит Неофит, както и свещеници от Българската православна църква.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    29217

    14

    Лопе де Вега

    04.03 2018 в 15:00

    Ей, глей кво стана. Написал съм собственни! От бръзане, бе. От зор да дам на Йончев повод да ми свие още 200 точки.

    Поздрав!

    8167

    13

    mimitooooo

    04.03 2018 в 12:33

    Тогава възниква въпросът, защо са ни оставили 5. века под османско владичество, а не са ни помогнали по-рано?!

    29217

    11

    Лопе де Вега

    04.03 2018 в 10:51

    Йончев отново нарушава собственните си правила. Не е хубаво така!

    Поздрав!

    п.п. А Гундяй все пак ЛЪЖЕ!

    23293

    7

    Стефан

    04.03 2018 в 02:52

    Квото - такова. Опитай да обясниш на нурсовете, че не са умни ракети. Или поне че не трябва да излитат, без да трябва.
     
    X

    Година след катастрофалния резултат от теста за функционална грамотност PISA