Парламентът прие промени в Закона за биологичното разнообразие на първо четене. С него управляващите въвеждат “новия подход за управление на НАТУРА 2000” в България. Подходът предвижда и изграждането на още структури за управление на мрежата на регионално и национално ниво. Почти цялата власт по опазването се дава на министъра на околната среда и водите, който ще разработва Национална приоритетна рамка за действие за НАТУРА 2000.
В същото време експертизата на учените и природозащитните организации почти се изключва и не е ясно, дали техният глас ще бъде чут при управлението на защитените зони. Текстовете са подготвени от задържания бивш екоминистър Нено Димов и внесени от сегашния министър Емил Димитров-Ревизоро.
Председателят на парламентарната комисия по околна среда Ивелина Василева каза, че и в Комисията по околна среда и водите са получени редица становища “като болшинството от тях подкрепят този подход и апелират към прецизиране на някои част и от текстовете”.
Справка в сайта на парламента показа, че от 11 постъпили становища за проектозакона едва 3 не съдържат критики - на министерството на екологията, което е вносител, на Националното сдружение на общините в Република България и на Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Критични становища по законопроекта са внесени от едни от най-авторитетните научни организации в тази област, като Природонаучния музей към БАН и Лесотехническия университет, Института по биоразнообразие към БАН, звена към Софийския и Пловдивския аграрен университет и от неправителствените организации (Асоциацията на парковете, Българското дружество за защита на птиците, WWF-България и други) и дори БСК.
Вчера имаше протест с десетки противници на проекта и за случващето се на плажа Алепу.
По време на дебатите в парламента критика имаше единствено от страна на БСП. „Главният проблем е административно-структурен – не може регионалните инспекции да подготвят, да планират, да управляват и да контролират в едно и също време. Това не е европейски подход и ще бъде отхвърлено от Европейската комисия. Органите по програмиране, по изпълнение и по контрол трябва да се позиционирани на различни места“, посочи Атанас Костадинов.
Подобна е позицията и на природазщитните организации и учените, те смятат, че "новият подход" противоречи на директивите на ЕС за биоразнообразието.
„Докато говорим как Законът за биологичното разнообразие ще даде изцяло нов тласък на опазването на Натурата, се случва строителството на Алепу и закриването на РИОСВ за областите Перник и Кюстендил – две области с огромни територии, които попадат в Натура. Не може да се вменяват отговорности на институции, които ще липсват“, добави и Любомир Бонев (БСП)
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
Владè
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор