Макар либертарианството у нас все още се счита за "ъндърграунд" и макар да няма истинска либертарианска партия, която да проповядва идеите на минималната намеса на държавата в човешкия живот и личните свободи, то истински либертарианци има и съвсем не са малко. Този факт бе затвърден на 5-татата годишна либертарианска конференция, проведена миналия уикенд в София с много чуждестранни и български гости.
Сред лекторите бяха Ивайло Пенчев от Walltopia, икономистът Дейвид Фридман, крипто гуруто от Лихтенщайн Андрес Кол Мартинес, Красен Станчев и други.
Пред препълнената зала в столичния "Метрополитън" конференцията откри лидерът на Българското Либертарианско Общество (БЛО) икономистът Стоян Панчев.
В своята реч от началото на събитието Панчев засегна темата за бъдещето на либертарианството не само у нас и в световен мащаб. Как ще изглеждат държавите на бъдещето и за Ренесанса на това движение, в което живеем днес.
За Панчев България би могла да бъде много добър случай на изучаване на развитието на либертарианството и за това какво може да се случва в бъдещето.
Всъщност "виновник" за пробуждането на либертарианството е американският политик Рон Пол от кампанията си за президент през 2008-ма, посочи Панчев. "Живеем в събуждането на класическия либерализъм", каза лидерът на БЛО.
Един от примерите, който даде той, е съществуването и все по-мощното развитие на крипто бизнеса и валутите по света. Тази децентрализирана финансова система е пример, че либертарианството е във възход.
"Криптото в момента е като интернет от 95-та", каза Панчев и допълни - "Нещата тепърва ще се случват."
Когато става въпрос за либертарианство и истинска човешка и пазарна свобода, за пример може да се даде Лихтенщайн. Те имат уникална конституция, която дори позволява на всяко село чрез референдум да се отдели и един вид да прави каквото си иска. Ниските данъци също са привлекателен аспект на малката държавата.
Лихтенщайн в момента работи за това да се превърне в най-приветливото място за крипто бизнес в света, а това се случва по инициатива на лихтенщанския принц Алоис.
Неговият баща - Ханс Адам, в своя книга пък описва бъдещето на държавите като частни компании, които предлагат услугата "управление" и се конкурират помежду си.
Но докато държавите станат ООД-та има дълъг път, сигурен е лидерът на българските либертарианци.
До тогава - БЛО има едната цел да създаде общност и група от хора с критично мислене и политически трудно заобиколима и нападаема. Група от хора, която веднага щом чуе, че Владислав Горанов иска сваля тавана на кешовите разплащания, да каже "не", но и "защото".
Тези групи от хора могат да са сайтове, блогове, тинк танкове, групи за натиск и местни организации - целта е обществото да се разрасне, както БЛО го прави и до момента.
Относно вечната тема БЛО ще става ли партия, Панчев каза, че партията е само един инструмент от цялостната картинка, но той самият неведнъж е коментирал, че тази организация няма да се превърне в партия.
"Когато следващият път БЛО напълни зала 1 на НДК, няма да има значение кой е премиер или дали БСП са на власт", каза за финал Стоян Пачнев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)