90 % от делата за корупция в Румъния завършват с осъдителни присъди, като само за миналата година са осъдени повече от 800 души, а други 600 очакват присъда. От пресичане на корупционни схеми в румънската хазна са влезли 667 млн. евро.
Това са част от резултатите, които отчете пред част от магистратската общност у нас главният прокурор на румънската Национална антикорупционна дирекция (ДНА) Лаура Кьовеши. Тя е на посещение в България по покана на президента Румен Радев.
За 2016 г. едва четири случая, разследвани от ДНА са върнати от съда.
"Работим за печалба", пошегува се Кьовеши, като посочи, че бюджетът на оглавяваната от нея институция е 40 млн. евро, а повече от 600 млн. ще влязат в държавната хазна. Само запорите на имущество са за 50 млн. евро.
Кьовеши посочи, че зад резултатите на ДНА има четири стъпки - независима съдебна система, специализация на прокурорите в дирекцията, работещ закон и управленски мерки. Топпрокурорката заяви, че не може да се меси в работата на колегите си. По думите ѝ, ако бъде сезирана, тя единствено може да вземе отношение за законосъобразността за откриване на определено производство, но и тогава крайната дума има съдът. Отделно от това дейността на прокурорите от ДНА подлежи на контрол както от съда, така и от инспектората във висшия магистратски съвет.
По думите на прокурорката моделът в Румъния е взаимстван от Испания, а през 2014 г. страната вече е в първата петица на страните с най-успешните антикорупционни звена.
Кьовеши каза още, че законодателството не позволява да се започне разследване по анонимен сигнал. Над 85% от образуваните от ДНА дела са по сигнал на физически или юридически лица, а актовете на прокуратурата са публично достъпни, обясни тя.
"Ние не отиваме на работа, казвайки си: "Днес ще обвиним един депутат, а утре един магистрат". Ние не разследваме политиците, защото са политици", коментира Лаура Кьовеши. Тя каза, че основната критика срещу ДНА е, че изпълнява политически поръчки. Кьовеши обаче припомни, че окончателните присъди се постановяват от Върховния касационен съд, а на съд са давани и настоящи, и бивши високопоставени чиновници.
"Очевидно е, че в Румъния беше създаден ефективен инструмент", коментира председателят на българския ВКС Лозан Панов. Той откри срещата със случай от 2011 година, при който по разследване на румънските власти български граничен полицай е уличен в корупция. През 2014 година негов румънски колега, с когото бил на работа по време на предаване на подкупа, е осъден в Румъния окончателно на ефективна присъда с лишаване от правото да заема пост за определен период от време. По паралелно дело и едва през 2016 г. български съд произнася условна присъда за българския граничен полицай по сходни обвинения.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-10103
6
16.03 2017 в 19:46
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
13507
2
16.03 2017 в 15:47
Последни коментари
Тръмп избра продуцента на неговото реалити ''Стажантът'' за специален пратеник в Англия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Вълна от опити за палежи залива Русия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Банско откри ски сезона с Марк Жирардели и Михаел Валхофер (СНИМКИ)