„Любопитното е, че двете големи колони на горските ушати сови в Пловдив се намират в дворовете на детски градини. Вероятно птиците се чувстват по-сигурни сред хлапетата“, казва Добромир Добрев. Той и брат му Владимир от десет години всяка седмица навестяват совите. Идват да ги преброят и да се убедят, че са добре, пише сайтът Plovdiv Time.
Орнитолозите от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) отбелязват, че през годините броят на совите в европейската столица на културата намалява. При по-топли редиците им съвсем оредяват.
В началото на зимата горските ушати сови се събират заедно на колонии от 200-300 птици. Прекарват заедно студените месеци. През деня кротуват и подремват в короните на високите дървета. Надвечер се оживяват и политат на лов. Заради тях нощем нито една мишка в Пловдив не може да се чувства във безопасност. Когато листата съвсем окапят, се преместват в прикритието на бодличките в елите и боровете.
Напролет започват флиртовете между тях и по клоните започват да се обособяват двойки. Размножителният им период започва през февруари – март.
„За разлика от други хвъркати, те не изпълняват брачни танци, но пък се чува романтично бухане от всички страни“, обяснява Владимир.
Когато оформят двойки, совите се заселват из целия град – по парковете, тепетата и горичките край Марица.
Обикновено снасят по три-четири яйца, които женската мъти през април-май.
„Тогава често получаваме сигнали от загрижени граждани са паднали на улицата малки. Случва се да паднат от гнездата при силен вятър, а понякога по-дебелите птичета избутват по-кльощавите“, подчертава Добромир.
Ако совата е здрава, я качват обратно в гнездото с кран. Ако има нещо счупено, а завеждат на лечение в Спасителния център за диви животни в Стара Загора.
Пловдивчани най-често се оплакват от кулинарните навици на совите. Нощните грабливи птици са отлични ловци. Имат невероятно развит слух – могат от сто метра да чуят как мишката лази под тревата или под снега. Спускат се изневиделица и я сграбчват. Убиват я с нокти и я гълтат гризача цял. След обяда го изплюват безцеремонно на улицата, което предизвиква недоволството на отделни съкварталци.
Двете колонии зимно време обитават високи дървета край две детски градини – едната в Тракия, а другата в район „Централен“. Малчуганите се радват на птичата компания, грижат се за тях и играят различни образователни игри за пернатите.
Горските ушати сови избират сравнително тихи места в града, където да не бъдат обезпокоявани.
„Добре е хората да знаят, че птиците са защитен вид, освен това са и много полезни – ловят мишки и други гризачи. Не бива да ги притесняват“, съветва Владимир.
Той допълва, че горските ушати сови се ползват с лош имидж заради един своя братовчед – кукумявката. Счита се, че тя носи лош късмет и е вестител на смъртта. В същото друг техен близък роднина – бухалът, е от векове е символ на мъдростта, както показва и сагата за Хари Потър.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
14389
1
25.12 2016 в 11:52
На пловдивчани благородно завиждам, че могат да им се радват.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара