НАТО да разположи в района на Бургас дивизион ракети за противовъздушна отбрана „Пейтриът“, многонационална механизирана бригада или многонационална бригада „Специални сили”, а България да стане домакин на сухопътни, военновъздушни и военноморски компоненти от изграждащото се Адаптирано предно присъствие на НАТО на Югоизток.
Това са част от исканията, които страната ни трябва да постави на следващото заседание на срещата на върха на НАТО на 11 и 12 юли в Брюксел, се посочва в позиция на Атлантическия съвет на България.
От съвета предлагат също многонационална бойна ескадрила на ротационен да се включи в охраната на въздушното ни пространство.
Предложението идва на фона на поредното забавяне на конкурса за купуване на нови бойни изтребители и опасността мисията по охрана на въздушното пространство Air Policing да не може да изпълнявана от родните Военновъздушни сили.
Според Атлантическия съвет ескадрилата ще бъде разположена на българско летище до края на 2019 г., като охраната ще се осъществява под формата на съвместна съюзна операция.
Другите предложения са свързани с това страната ни да стане домакин на сухопътни, военновъздушни и военноморски компоненти от изграждащото се Адаптирано предно присъствие на НАТО на Югоизток. Също се предлага на срещата на върха на НАТО да бъде поискано повишаване на ротационното съюзно морско присъствие в Черно море и домакинстване във Варна на Координационен елемент на Морското командване, свързано и с елементите за интеграция на силите в София и Букурещ.
Сред исканията са още:
Развръщане на ротационна основа от съюзниците в района на Бургас на дивизион ракети за противовъздушна отбрана „Пейтриът“ в срок до края на 2019 г.;
Развръщане у нас на многонационална механизирана бригада или многонационална бригада „Специални сили”, с рамкова нация България, в срок до края на 2020 г.;
България да участва в една от създадените четири многонационални бойни групи на НАТО в балтийските държави и Полша.
Атлантическият съвет предлага да бъде постигнато съгласие по краен срок за прекратяване на зависимостта на страните членки от Русия при поддръжката на основни оръжейни системи и оборудване, вкл. чрез засилено сътрудничество в рамките на НАТО и ЕС и използване на агенциите на НАТО и ЕС.
Във връзка с нарастващата уязвимост от хибридни заплахи България да предложи държавите от НАТО да се обединят около необходимостта от изработване и приемане на минимален праг за колективен отговор при хибридна атака срещу един от съюзниците.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12182
4
19.06 2018 в 17:49
15914
3
19.06 2018 в 17:03
12335
2
19.06 2018 в 15:33
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир