
Движейки се със скорост от 45 хил. км/ч сондата New Horizons прелетя край системата Плутон на разстояние само от 12,5 хил. километра в 14:49 българско време.
Според учените на НАСА, New Horizons вече е влязъл в историята като най-скоростният апарат, пускан някога от хората. Той ще е първият и дълго време единственият приближил се толкова близо до планетата джудже.
New Horizons ще извърши първия полет до пояса на Кайпер, гигантска зона на ледени тела и загадъчни малки обекти отвъд орбитата на Нептун. Този район е известен също като зона на малки ледени обекти в нашата Слънчева система. Плутон е най-известният ѝ член, макар и не най-големият. Ерида, открита през 2003 г., е почти същата по размер. Смята се, че има стотици хиляди ледени астероиди, над 100 км в диаметър, а също и един трилион комети.
Камерата Lorri ще направи множество снимки с резолюция от 70 метра на пиксел. Четиринайсет минути по-късно, тя ще сканира Харон от разстояние 25 000 км, както и четирите малки спътници - Хидра, Стикс, Никта и Цербер.
Шестте други научни инструменти ще изготвят топлинна карта на двойката Харон-Плутон, ще проучат състава на повърхността и атмосферата и ще изследват взаимодействието на Плутон със слънчевия вятър. Всичко това ще стане в автоматичен режим, тъй като е невъзможно да се правят промени в програмата на преминаването заради близо 9-часово закъснение на двупосочната комуникация между Земята и сондата.
По време на прелитането, сондата ще бъде заета с фотографиране и събиране на научни данни, така че ще трябва да изчакаме до сряда 15 юли, за да видим подробен поглед на Плутон и неговите луни. Дори след като отмине, New Horizons ще бъде толкова зает, че прехвърлянето информация и снимки ще отнеме месеци.
Скоростта на сондата в момента е около 50 хиляди километра в час. Това е една огромна скорост, при която сблъсъкът дори и с фин прах може да доведе до необратими последици.
Въпреки потенциалните проблеми, достигането до Плутон е едно от най-значителните постижения на нашата цивилизация. И дали New Horizons по-нататък ще проучва Вселената или ще заспи вечен сън - събитието във всеки случай е изключително.
Въпреки, че на Плутон му бе отнет статута на планета, той предизвиква интерес сред учени и обикновени хора.
Следете събитието в статиите на Наука ОFFNews с таг "Плутон".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
16.07 2015 в 11:01
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
14.07 2015 в 19:30
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Минал Заминал
Овчаров: Лукойл трябва да бъде изгонен, за да има американска база край Росенец
cepcem
Дийпфейк с Радев кани да инвестирате в Лукойл срещу 6000 лв. ''пасивен месечен доход''
edin slep
Помолиха Путин да се кандидатира пак за президент, той прие
edin slep
Шмайзерът пада до месец, демонтират фигурите от МОЧА
швейк
Слави Трифонов загуби майка си
jorj
Помолиха Путин да се кандидатира пак за президент, той прие