Плутон е открит от Клайд Томбо, който забелязал малката планета в покрайнините на Слънчевата система през 1930 г. Вероятно не е случайно, че точно днес, на рождения ден на американския астроном, сондата на НАСА New Horizons изпрати първите изображения на Плутон, на които той не изглежда само малка точка - съобщава НАСА.
"Това е нашият знак за почит за рождения ден на проф. Томбо, в чест на неговото откритие и житейски постижения, които наистина са станали предвестник на планетарната астрономия на 21-ви век", каза главният изследовател на мисията New Horizons Алън Стърн ( Alan Stern) от Югозападния изследователски институт, Колорадо.
"Тези снимки на Плутон са очевидно по-ярки и по-близки от тези, които, които направи New Horizons през юли миналата година от два пъти по-далечно разстояние. Те представляват първите стъпки към превръщането на точицата светлина, която Клайд е видял в телескопа в обсерваторията Лоуел преди 85 години, в една планета пред очите на света това лято."
Новите изображения, заснети с телескопичния Long-Range Reconnaissance Imager (Lorri) на New Horizons на 25-ти и 27 януари, бяха първите получени по време на тазгодишния подход на космическия кораб в системата на Плутон, чиято кулминация ще бъде близкото прелитане до Плутон и неговата система от луни на 14 юли. New Horizons е на повече от 126 милиона мили (203 милиона км) разстояние от Плутон, когато започва да прави снимките, на които се вижда Плутон и най-голямата му луна, Харон.
"Най-накрая Плутон е на път да се превърне в нещо повече от точица светлина. Новите изображения на Lorri показват също, че производителността на фотоапарата е непроменена, въпреки че започна работа преди повече от девет години" каза Хал Уийвър (Hal Weaver), учен, участващ в проекта.
От откриването си през 1930 г. до 2006 г. Плутон се смяташе за деветата планета от Слънчевата система. Но в края на XX и началото на XXI век във външната Слънчева система бяха открити множество космически тела. Сред тях са забележителните Кваоар, Седна и особено Едида, която е с 27% по масивна от Плутон.
На 24 Август 2006 г. Международния астрономически съюз (International Astronomical Union (IAU) за първи път даде определение на понятието "планета". Плутон не попада в тази дефиниция и IAU го класифицира в нова категория планети-джуджета, заедно с Ерида и Церера. Някои учени продължават да вярват, че Плутон може да се прекласифицира обратно на планета.
Плутон (вдясно долу) в сравнение с най-големите спътници на Слънчевата система (отляво надясно и отгоре надолу): Ганимед, Титан, Калисто, Йо, Луна, Европа и Тритон
Още информация за научни и технологични постижения четете в Наука ОFFNews
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)